Свято Маланки: традиції та заборони
Свято Маланки: традиції та заборони

Свято Маланки: традиції та заборони

Свято Маланки: традиції та заборони

В цей день на стіл подавали багато м’ясний страв.

Щороку християни східного обряду відзначають День святої Меланії. Також це свято називають Щедрий вечір або Маланка. Минулого року дата свята змінилася, бо Православна церква України (ПЦУ) перейшла на новий календар. Раніше День святої Меланії відзначали 13 січня, але тепер його відзначають на 13 днів раніше – 31 грудня.

Традиції свята Маланки

За традиціями, в цей день накривають щедрий стіл. Головною стравою святкового столу є кутя. Також на стіл подають багато м'ясних страв. Серед них обов'язково мають бути кров'яна ковбаса та запечена свинина. Період посту закінчився, отже, вже можна було вживати їжу тваринного походження.

Святкування тривало до самого ранку. На свято за традицією «водили Маланку». Неодружений хлопець мав одягнути жіночий одяг і стати «Маланкою», а незаміжня дівчина – переодягтися у «Василя». У виставі також також приймали участь такі персонажі як коза, баба, дід, чорт, циган та циганка. Учасники карнавалу ходили від дому до хати, співали щердрівки та щедрували.

Дівчата також традиційно ворожили на нареченого. Поки дівчата ворожили, хлопці крали у воріт хвіртку. Хазяїн будинку мав подарувати їм подарунки, щоб вкрадене повернули.

На Маланку також спалювали Дідух і стрибали через вогонь. Вважалося, що це може врятувати від нечистої сили.

Що не можна робити у Щедрий вечір

У давнину на свято дотримувалися певних заборон, які збереглися і до наших часів.

Вважалося, що на Маланку не можна давати гроші в борг, бо так можна прикликати в дім біду.

В свято заборонялося сваритися і лихословити. Також на свято заборонено ображатися, або відмовляти нужденним. За народним повір'ям, такі вчинки можуть надовго відлякати удачу.

Також на свято не можна сідати за стіл у брудному одязі та одягати вбрання темних кольорів.

В цей день не можна рахувати гроші.

Джерело матеріала
loader
loader