Уповноважений ВР з прав людини назвав три антиконституційні пункти закону про мобілізацію.
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець в інтерв’ю NV положення законопроєкту про мобілізацію, які суперечать Конституції та порушують міжнародні зобов’язання України та права людей.
Прямим порушенням Конституції омбудсмен назвав додаткові повноваження Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, які додаються в запропонованій редакції законопроєкту.
“ТЦК – це є військові підрозділи. Згідно з Конституцією, військові підрозділи не можуть брати участь в обмеженні прав громадян України, навіть якщо юридично у нас введений воєнний статус. Це пряма норма нашої Конституції. Я, наприклад, не зрозумів: якщо у нас всі бачать проблеми по діяльності саме ТЦК, то чому ми додаємо їм повноваження, щоб вони перевіряли документи?” – сказав Лубінець.
За його словами, перевіряти документи мають право Національна поліція, Державна прикордонна служба, Національна гвардія. “Але точно не військові”, – наголосив омбудсмен.
Також уповноважений ВР застеріг щодо пункту, за яким керівник ТЦК своїм рішенням може впливати на те, чи буде громадянин України розпоряджатись своїм майном в повному об’ємі, чи ні. На його думку, це нонсенс, коли військовий приймає рішення, що хтось не може продати свою квартиру.
“Для цього, знову ж таки, є відповідні органи виконавчої влади. Прописуйте це, якщо ви через цю призму хочете збільшити потік мобілізованих в Україні”, – додав Лубінець.
Третє застереження омбудсмена стосується осіб з інвалідністю третьої групи, яких законопроєкт пропонує залучати до війська. За його словами, це порушує ратифіковану Україною конвенцію ООН та чинне законодавство.
Лубінець сподівається, що всі застереження і зауваження, які були висловлені офіційно та направлені на профільний комітет, будуть враховані.
Нагадаємо, 25 грудня Кабінет міністрів зареєстрував у Верховній Раді законопроєкт, який передбачає внесення змін до процесів мобілізації, військового обліку та проходження військової служби. Але 11 січня після дискусій у парламенті уряд офіційно відкликав законопроєкт про мобілізацію. Міністерство оборони вже підготувало нову редакцію законопроєкту.