Щороку християни східного обряду святкують Хрещення Господнє. У переддень свята традиційно відзначають Водохресний Святвечір. Раніше це свято відзначали 18 січня, але з переходом Православної церкви України (ПЦУ) на новий календар, дата святкування змінилася. Тепер парафіяни ПЦУ відзначають Водохресний Святвечір на 13 днів раніше – 5 січня.
Історія та традиції свята
В цей день віряни згадують хрещення Ісуса Христа Іоанном Предтечею в ріці Йордан. Також свято називають Богоявлення. Така назва пов'язана з тим, що в цей день Бог явив себе світу у трьох особах: Бог Син – Ісус Христос, який приймав хрещення в Йордані, Святий Дух, що спустився на нього у вигляді голуба, Бог Отець, що засвідчив Ісуса Христа гласом з неба.
У Водохресний Святвечір віряни мали дотримуватися посту та не вживати м'ясо, молочні продукти та яйця.
Господині з ранку наводили порядок у хаті, оскільки на Водохреще це заборонялося робити.
В цей день також влаштовували святкову трапезу. Ввечері на стіл подавали «голодну кутю», яку готували з рису. Від алкогольних напоїв у цей вечір слід утриматися.
У Водохресний Святвечір після літургії в храмах проводить велике освячення води, яке отримало таку назву за особливу урочистість обряду. Цю воду називають Агіасмою, або просто водохресною водою. Під впливом Єрусалимського статуту, з XI-XII століття водосвяття відбувається два рази – і в Водохресний Святвечір, і безпосередньо на свято Хрещення Господнього.
Також на свято було заведено окропити святою водою своє житло.