Які прізвища давали медикам, педагогам та людям мистецтва
Українські прізвища можуть багато розповісти про предків свого носія. Наприклад, деякі кажуть, що вони любили полювання та риболовлю, а інші вказують на те, що на чолі роду стояли люди, що належать до еліти.
Львівський мовознавець Юліан Редько провів велике дослідження українських прізвищ. Він почав збирати цікаві факти про них ще у 1950-х роках, а згодом видав книгу "Сучасні українські прізвища". Він встановив, які прізвища в Україні отримували лікарі, вчителі та митці, тепер їх носять нащадки.
Лікуванням захворювань у минулому в Україні переважно займалися жінки. Проте цілительством займалися й деякі чоловіки. Вони отримували такі прізвища, як Гадал та Ворожко.
Юліан Редько наголошує, що походження прізвища Медик складно відстежити. Латинське слово "medicus" не було широко поширене. Ймовірно, перший, хто використовував це прізвище, був освіченою людиною, яка займалася вже не знахарством, а саме медициною. Можливо, він сам назвався цим іншомовним словом, яке потім стало родовим прізвищем.
Прізвища тих, хто мав відношення до освіти, звучали так:
- Шкільник,
- Школик,
- Школяр,
- Шкільнюк,
- Школун.
Також серед людей, які мали відношення до освіти, були й дуже рідкісні прізвища. Йдеться про такі, як Книжник, Логік, Філософ.
Про те, що предки мали відношення до мистецтва, говорять такі прізвища як Маляр, Маляренко та Малярик. Не дуже талановиті художники могли отримати такі прізвиська як Богомаз чи Богомазюк, згодом вони трансформувалися у прізвища.
Ті, чиє життя було пов’язане з музикою отримували такі прізвища, як Співак і Півець, причому, останнє, швидше за все, пов’язане з назвою дяка-псаломщика, відомого як "співак церковний". З формуванням хору, очевидно, пов’язане виникнення прізвища Реєнт та його похідного Регенчука. Вони походять від слова "регент", тобто диригент.