В українському парламенті розглядають ідею розширення бронювання військовозобов’язаних працівників на приватних підприємствах.
Як заявив виданню Фокус голова комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку Дмитро Наталуха, нардепи думають над введенням фіксованої щомісячної ставки для фізосіб-підприємців (ФОП) на бронювання співробітників на додаток до 1,5% військового збору та інших податків.
Ініціатива передбачає впровадити ставку за бронювання в діапазоні від 6 тис. до 50 тис. гривень, як це існує у масштабних підприємствах. Втім, для ФОПів може бути впроваджений і інший варіант.
За словами Наталухи, в рамках воєнного часу може бути потрібно ухвалювати непопулярні рішення, оскільки неможливо підлаштуватись під усі верстви суспільства.
– Деякі мої колеги кажуть, що якщо ставку зробити меншою, ніж 40 тис. гривень за бронь, то не потрібно було й починати. Нібито мале наповнення бюджету. Представники великих підприємств із сотнями працівників кажуть так: поставте планку 6 тис. гривень, ми не витягнемо, – каже парламентар про наявні труднощі.
Раніше фізособи-підприємці мали право на бронювання за рішенням українського уряду. Втім, умовою було виконання поставлених завдань в рамках оборонних замовлень та інших видів діяльності, які були передбачені для Кабміну чи органів місцевої влади.
Разом з тим, у Верховній Раді вказують на можливі зловживання при оформленні співробітників підприємств через схему ФОП, що допомогло б роботодавцю зменшити податкові витрати.
– Нюанси є, але з цього рівняння (розробка умов для броні від мобілізації, – Ред.) дрібних підприємців ми не викидаємо, – вказує Наталуха.
На сьогодні в Україні оформлення через схему ФОП поширене не тільки в бізнесі, але й в IT галузі, де працівники мають високу зарплатню, що задовільняє роботодавців, каже виданню президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник.
За його словами, в Україні існують особи, які готові сплачувати військкоматам до $10 тис. за відстрочку від мобілізації, а інші віддають значні суми коштів шахраям, які нібито намагаються надати послуги з переведення військовозобов’язаних чоловіків через кордон України. Нерідко всі вони потрапляють до рук прикордонників.
– Пора зрозуміти, що не всі громадяни наважаться воювати. Буде правильно, якщо людину забронюють і гроші підуть у бюджет, а не ділкам, – вважає Воскобойник.