Найромантичнішим святом зими по праву можна назвати День святого Валентина або День Всіх Закоханих. Пари з нетерпінням чекають на нього, щоб розповісти про свої почуття і обмінятися подарунками. Чи змінилася дата Дня святого Валентина за новим календарем?
Традиційно День святого Валентина весь світ святкує 14 лютого. І навіть після переходу ПЦУ та УГКЦ на новий календар, який відбувся 1 вересня 2023 року, це свято не змінило своєї дати в Україні.
Жодних змін не відбулося тому, що свято має фіксовану дату. За традицією закохані проводять цей день разом, готують один одному різноманітні подарунки та приємні сюрпризи. Головними атрибутами свята вважаються листівки у формі сердечка, м'які іграшки, шоколад та квіти.
День святого Валентина: історія
Навколо цього свята було сформовано багато різноманітних міфів та легенд, тому достеменна історія давно стерлася з пам'яті людей. У більшості переказів свято було створене на честь ранньохристиянського мученика святого Валентина, який був єпископом в італійському місті Терні і жив в III столітті.
За найбільш популярною версією святкування Дня Всіх Закоханих почалося приблизно 270 року до нашої ери у Римській імперії, коли імператором був Клавдій II. Імператор вів довготривалу війну і не хотів, щоб його солдати вступали у шлюб. Він вважав, що кохання і сімейні вузи роблять їх слабкими. Однак священнослужитель Валентин таємно вінчав закохані пари. А коли правитель дізнався про це, то святого схопили, кинули до в'язниці і вирішили стратити за "антидержавницьку" діяльність. У ніч перед стратою (14 лютого приблизно 269 року до нашої ери) він написав любовного листа дочці тюремного наглядача, в яку був закоханий. Підписав він його "Твій Валентин". Звідси і пішла традиція підписувати "валентинки" — листівки у формі серця.
День пам'яті святого Валентина був заснований 496 року папою Геласієм I, щоб витіснити язичницьке свято "люперкаліїв", яке щорічно припадало на 15 лютого. Цього дня люди приносили в жертву кіз та цапів. Образ святого Валентина повинен був підкреслити духовне кохання між чоловіком та жінкою.
Як святкують День святого Валентина в Україні та інших країнах світу
Зазвичай на День святого Валентина закохані влаштовують романтичну вечерю, обмінюються подарунками, роблять приємні сюрпризи. В Україні прийнято дарувати шоколад, ювелірні прикраси, м'які іграшки, букети квітів. Але в кожній країні існують свої цікаві традиції.
Так у Франції найкращим подарунком вважаються коштовності і ювелірні прикраси, а ось в Данії коханим дарують білі засушені квіти. В Італії свято прийнято називати "солодким днем", тому що дарують італійці зазвичай солодощі і торти з голубами.
В Голландії існує цікава традиція, за якою жінка може зробити пропозицію своєму коханому. Якщо чоловік хоче відмовити, то повідомляє, що подарує їй шовкову сукню. На Ямайці в День святого Валентина часто проводять "голі весілля", під час яких на парі з одягу є лише обручки.
Існують і такі країни, в яких День святого Валентина заборонений. Це, зокрема, Саудівська Аравія та Іран. Тут вважають, що свято є пропагандою сексуальності і розбещенності.