Правозахисники закликали парламентарів внести суттєві зміни до законопроєкту про лобіювання
Правозахисники закликали парламентарів внести суттєві зміни до законопроєкту про лобіювання

Правозахисники закликали парламентарів внести суттєві зміни до законопроєкту про лобіювання

Правозахисники закликали парламентарів внести суттєві зміни до законопроєкту про лобіювання

У нинішньому вигляді цей законопроєкт загрожує демократії та свободі в Україні.

 Верховна Рада України 10 січня прийняла за основу у першому читанні законопроєкт №10337 "Про доброчесне лобіювання та адвокацію в Україні".Єврокомісія визначила ухвалення закону про лобізм однією з передумов для початку переговорів щодо вступу України в Євросоюз, однак у нинішньому вигляді цей законопроєкт загрожує свободі, демократії та конституційним правам в Україні, наголосили в Центрі прав людини ZMINA.

У редакції першого читання цей законопроєкт не лише не зменшить олігархічні та недоброчесні впливи на ухвалення рішень органами влади, але й дозволить тиснути на громадські організації чи будь-яких “незручних” громадян, які критикуватимуть владу та вимагатимуть реформ, а також посилить закритість влади.

Такі громадяни чи організації будуть зобов’язані реєструватися як “лобісти” під загрозою штрафів, як “іноагенти” у РФю. За участь у круглому столі, громадську експертизу чи зустріч з посадовцем, скеруванні пропозицій до законодавства, людей переслідуватимуть як за “незаконне лобіювання”.

"Усі ключові пропозиції представників громадських організацій, що входили до складу робочої групи з підготовки законопроєкту до другого читання, створеної парламентським Комітетом з питань правової політики, проігноровані. Доопрацьована редакція проєкту закону й надалі дозволяє переслідувати громадян чи громадські організації за критику чи пропозиції до законодавства під приводом відстоювання ними своїх “комерційних інтересів”, - йдеться в повідомленні.

Правозахисники наголосили, що існує ризик, що комітет і загалом парламентарі можуть ухвалити в цілому законопроєкт №10337 у редакції, яка дозволить владі вважати громадські об’єднання та будь-яких активних громадян лобістами, вимагати звітування за кожний дзвінок, зустріч, пресконференцію та інші “лобістські” заходи, штрафувати і публічно дискредитувати в очах суспільства. 

"У нинішніх українських реаліях, коли в умовах воєнного стану конституційні права і так обмежено, органи влади працюють непрозоро, а громадські активісти, журналісти, підприємці дедалі частіше стають об’єктом переслідувань та залякування у зв’язку зі своєю професійною діяльністю, такий закон звужуватиме простір для громадянського суспільства", - стверджують у Центрі прав людини ZMINA.

Цей законопроєкт потребує серйозних змін, які мають сприйматися не лише ЄС та українською владою, але й суспільством. Правозахисники заявили, що без системних змін цей проєкт є неприйнятним і лише зашкодить європейському поступу України.

"Ми дякуємо десяткам народних депутатів з різних фракцій і груп за підтримку і подання розроблених експертами громадських організацій поправок, які дозволять зняти ключові загрози законопроєкту", - розповіли в ZMINA.

Правозахисники закликали Комітет з питань правової політики, всіх народних депутатів України під час розгляду проєкту №10337 у другому читанні врахувати вищенаведені поправки, насамперед: чітко передбачити, що дія закону про лобіювання не поширюється на здійснення та захист громадянами прав і свобод, гарантованих Конституцією та законами України, і на діяльність неприбуткових організацій та неприбуткових установ, зокрема громадських об’єднань.

Аналітики також радять залучити до аналізу й підготовки до другого читання законопроєкту представників галузевих об’єднань підприємств, бізнес-асоціацій , а також представників європейських організацій в Україні, експертів ЄС у сфері лобіювання.

Яким чином запровадження в Україні інституту лобіювання може внести в правове коло нове поле для зловживань та позбавити громадськість будь-якого шансу долучатись до законотворчого процесу аналізував у своєму матеріалі "Лобіювання в Україні: to be or not to be?" голова правління StateWatch Олександр Лємєнов.

Джерело матеріала
loader
loader