Як збільшення науковців до 15 млн вплинуло на зростання економіки – Еconomist
Як збільшення науковців до 15 млн вплинуло на зростання економіки – Еconomist

Як збільшення науковців до 15 млн вплинуло на зростання економіки – Еconomist

Як збільшення науковців до 15 млн вплинуло на зростання економіки – Еconomist 

Робота дослідників університетів схожа на підрахунок кількості ангелів, які можуть танцювати на вістрі голки

Університетська наукадемонструє суттєвий відрив від реальних потреб, а ефективні науково-дослідні об'єднання корпоративного сектору стали рідкісним явищем. Про це пише Еconomist, посилаючись на дослідження експертів щодо ефективності наукових досліджень. Кількість науковців рекордно зросла, але частка досліджень заради досліджень – теж

У вищих навчальних закладах по всьому світу працює приблизно 15 мільйонів дослідників. Це у 3,7 раза більше, ніж у 1980 році. Щороку науковці випускають у 5 разів більше наукових досліджень. 

Витрати зростають, однак економіка сповільнюється

Уряди по всьому світу збільшили витрати на цей сектор в рази для того, щоб збільшити інвестиції у розвиток економіки. “Університети мають створювати інтелектуальні та наукові прориви, які можуть бути використані бізнесом, урядом та звичайними людьми. На практиці, однак, значне розширення вищої освіти збіглося з уповільненням продуктивності. Тоді як у 1950-х і 1960-х роках продуктивність робітників за годину в усьому багатому світі зростала на 4% на рік, у десятиліття до пандемії COVID-19 нормою було 1% на рік. Навіть із хвилею інновацій у сфері штучного інтелекту зростання продуктивності залишається слабким –  менш як 1% на рік, що є поганою новиною для економічного зростання”, – пише видання з посиланням на дослідження групи дослідників-економістів. 

Дослідники виявили залежність між зростанням автономності університетів і застоєм продуктивності у економіці

Ефективність наукових відкриттів дослідники пов'язували зі зникненням потужних корпоративних досліджень, що фінансувались компаніями. Після послаблення у 1970-х і 1980-х роках антиконкурентного законодавства, бізнес переорієнтувався і перестав конкурувати між собою на ринку впровадження нових розробок. Внаслідок чого стрімко впав рівень практичності досліджень та їх реалізації. 

Дослідники явища припускають, що підвищенню продуктивності сприяла стара наукова модель великого бізнесу, коли кожна компанія конкурувала з іншою за нові розробки та їх реалізації на практиці у готових виробах. Новий підхід із фінансуванням університетської освіти не є економічно доцільним, оскільки дослідження дуже часто не демонструють якісних пошуків для реального життя, а спрямовані на особисті уподобання науковців.

Журнал Science підбив наукові підсумки 2023 року та назвав найважливіші наукові відкриття. Лідером цього року, проривом у науці, журнал назвав препарат, який дозволяє знижувати вагу та, як наслідок, боротися з ожирінням.

Джерело матеріала
loader
loader