Допис мільярдера Ілона Маска про те, що його компанія Neuralink імплантувала свій мозковий чип першій людині є наразі єдиним доказом того, що такі тестування взагалі почалися. Вчених насторожує, що дослідження не анонсувалося у спеціалізованій пресі, що є фактично обов’язковим для подальшого затвердження результатів.
Про це йдеться у статті в журналі Nature. Neuralink має намір революціонізувати інтерфейс "мозок-комп'ютер" (BCI) та нібито в кінці січня 2024 року вперше імплантувала людині власний пристрій, що читає мозок.
Такі чипи записують та розшифровують активність мозку і можуть допомагати людині із паралічем керувати комп'ютером, протезом, інвалідним візком чи іншим пристроєм за допомогою "сили думки". Компанія Маска не є першою, хто наважився вживити чип в мозок людини, а також не єдина, хто працює над BCI. Зокрема, OBOZ.UA раніше розповідав про вчених зі Швейцарії, яким завдяки мозковому імпланту вдалося поставити на ноги 40-річного голландця Герта-Яна Оскама, який був паралізований 28 років свого життя.
Тим не менше, дослідників цікавіть, на що саме здатен буде чип від Neuralink.
Так, нейробіологиня з Університетського медичного центру Утрехта в Нідерландах та президентка міжнародного товариства BCI Маріска Ванстенсель заявила, що сподівається на те, що компанії Маска вдасться продемонструвати безпечність технології, а також те, що їх чип ефективно вимірює сигнали мозку – як в короткостроковій, так і в довгостроковій перспективі.
Разом із тим, як йдеться у статті наукову спільноту розчаровує брак інформації і те, що допис Маска є єдиним підтвердженням того, що випробування справді почалося.
Як зауважив нейроінженер з Оксфордського університету в Великій Британії Тім Денісон, уся публічна інформація, що надана компанією міститься у інформаційній брошурі, яка запрошує людей до участі в тестуванні. Але там немає важливих з наукової точки зору даних: де саме проводитиметься імплантації, а також нічого не сказано про те, які результати будуть оцінюватися в ході дослідження.
Вчені пояснюють, що дослідження такого типу повинні реєструватися на сайті ClinicalTrials.gov, куратором якого є Національний інститут охорони здоров'я США. Таку вимогу ставлять університети, а також і більшість профільних журналів, які можуть відмовити у публікації результатів дослідження без такої реєстрації.
Це не просто бюрократична вимога, оскільки така реєстрація змушує авторів дослідження не порушувати етичних принципів та захистити людей, які добровільно беруть участь у клінічних випробуваннях.
Тим не менше, експерти очікують, що безпека на цьому етапі буде першорядною. Зокрема, Денісон закликає Neuralink не допускати "жодних інсультів, кровотеч, пошкоджень судин чи чогось подібного", а також слідкувати за інфекціями в довгостроковій перспективі.
У брошурі Neuralink йшлося про те, що за добровольцями спостерігатимуть впродовж п'яти років. Там також йшлося про те, що в ході дослідження буде оцінюватися функціональність пристрою, який добровольці використовуватимуть щонайменше двічі на тиждень для управління комп'ютером і надання зворотного зв'язку про свій досвід.
Ванстенсель також висловила думку про те, що важливо, як електроди показуватимуть здатність до зчитування мозку в довгостроковій перспективі, оскільки просто замінити їх після імплантації буде неможливо.
Також вченим цікаво, як працюватиме BCI в нелабораторних умовах.
Про важливість відкритості заявив також і один з потенційних майбутніх клієнтів Neuralink. Співзасновник коаліції BCI Pioneers Coalition (США) Ян Буркхарт був паралізований після того, як зламав шию під час нещасного випадку під час дайвінгу, і провів 7,5 років з імплантованим в мозок чипом Blackrock.
Він у захваті від того, чого може досягти Neuralink, але вважає, що компанія могла б відкрити більше інформації, а не "змушувати всіх спекулювати на ній". На його думку, це було б важливо для пацієнтів, "які з нетерпінням чекають, що цей тип технології зможе покращити їхнє життя".
Раніше OBOZ.UA розповідав про те, що попередні тести, проведені Neuralink, призвели до загибелі понад 1500 тварин.
Підписуйтесь на канали OBOZ.UA у Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.