ООН опублікувала звіт «Стан мігруючих видів у світі», який став першим таким звітом, підготовленим на даний момент. Він показав, що 22% або кожен п'ятий мігруючий вид у світі перебуває під загрозою вимирання, йдеться на сайті Конвенції ООН про мігруючі види.
Більше того, дані звіту показали, що приблизно 97% мігруючих видів риб перебувають під загрозою зникнення. У звіті також наголошується, що ризик вимирання зростає для всіх мігруючих видів, у тому числі і для тих, які не були включені до списку, які перебувають під загрозою.
Під час підготовки звіту було дослідження стан 1189 видів тварин, внесених до переліку тих, що знаходяться під загрозою зникнення та охороняються Конвенцією ООН про мігруючі види (CMS). Але до нього також включили дані про 3000 мігруючих видів, які не були включені до списку захисту.
За останні 30 років 70 видів мігруючих тварин, внесених до CMS, включаючи степового орла, стерв'ятника та дикого верблюда, опинилися під загрозою зникнення. Для порівняння, стан всього 14 видів зі списку за цей час покращав.
Майже всі види риб, які внесені до списку CMS, включаючи мігруючих акул, скатів та осетрових, знаходяться під високим ризиком зникнення, а їх популяції скоротилися на 90% з 1970-х років. При цьому найбільшу загрозу для всіх видів тварин несе діяльність людини.
Так, серед основних загроз – полювання, вилов риби, вилов нецільових тварин, а також скорочення та фрагментація довкілля через запровадження сільського господарства, розширення транспортної та енергетичної інфраструктури.
Щорічно мільярди тварин здійснюють міграції по суші, океану та небу, долаючи тисячі кілометрів для харчування та розмноження. Вони відіграють важливу роль у підтримці світових екосистем та приносять життєво важливі вигоди, запилюючи рослини, переносячи ключові поживні речовини, полюючи на шкідників та допомагаючи захоплювати вуглець.
«Сьогоднішня доповідь наводить докази того, що нестійка діяльність людини ставить під загрозу майбутнє мігруючих видів – істот, які не лише виступають як індикатори змін навколишнього середовища, але відіграють важливу роль у підтримці функціонування та стійкості складних екосистем нашої планети. Світова спільнота має можливість втілити останні наукові досягнення про проблеми, з якими стикаються мігруючі види, у конкретні природоохоронні дії. З огляду на хистке положення багатьох із цих тварин, ми не можемо дозволити собі відкладати і повинні працювати разом, щоб втілити рекомендації в життя», - заявила заступник Генерального секретаря ООН та виконавчий директор Програми ООН з навколишнього середовища Інгер Андерсен.
Раніше вчені заявили про те, що чисельність комах настільки скоротилася, що рослини почали дедалі частіше виконувати функцію запилення самостійно.