Сонце випустило потужний спалах класу Х, до якого належать найсильніші спалахи, на які здатна наша зірка. Виверження відбулося 9 лютого і стало першим виверженням спалаху класу Х цього року, повідомляє Live Science.
Джерелом спалаху стала сонячна пляма AR3576, яка випустила спалах класу М 5 лютого. На щастя для мешканців Землі, наша планета не була на прямій "лінії вогню". За словами вчених, оцінити наслідки такого виверження, спрямованого на наш бік, важко.
Найпотужніший спалах супроводжувався корональним викидом маси (КВМ). "Відбулося явне виверження з корональною хвилею, що вказує на дуже швидкий КВМ на заході", - заявив геліофізик Алекс Янг.
🌞 😱 🤩 X FLARE! An X3.4 від відокремленого регіону AR3575. Given that it is over the limb the flare is much larger. Вони були clear eruption with coronal wave suggesting дуже швидкий CME до заходу. Waiting for more imagery. 😮 🤩 🤔
- Dr. C. Alex Young (@TheSunToday) February 9, 2024
MORE at EarthSky: https://t.co/xD29wLfm4e pic.twitter.com/y57XmBgv4e
Якщо КВМ досягне Землі, він може викликати потужну магнітну бурю, яка може вплинути не лише на самопочуття людей, а й супутники, які працюють на орбіті. Разом з тим, поки що малоймовірно, що КВМ, випущені AR3576, будуть спрямовані на нашу планету.
Хоча Земля і не була на прямій «лінії вогню», це не означає, що спалах ніяк не торкнувся планети. Він викликав масштабні відключення радіозв'язку. Рухаючись зі швидкістю світла, радіація досягла Землі всього за вісім хвилин і іонізувала верхній шар атмосфери – термосферу – викликавши відключення короткохвильового радіозв'язку на освітленій Сонцем частині Землі, включаючи Південну Америку, Африку, а також Південну Атлантику.
Сонце стає неймовірно активним з наближенням до піку свого 11-річного циклу, відомого як «сонячний максимум». 8 лютого до Землі обернулася гігантська сонячна пляма. Вона настільки велика, що її помітив марсохід Perseveranceна поверхні Марса.