Національний банк виставив на 15 лютого офіційний курс долара на рівні 38,17 грн, що на 4 коп. перевищує поточний показник, а також перебуває у безпосередній близькості до історичного курсу 38,23 грн, встановленого на 10 січня 2024 року. Втім, панікувати не варто – адже, пояснили у самому регуляторі, за режиму керованої гнучкості зміна курсу в той чи інший бік є нормальним явищем.
Про зміну ж курсу повідомили також у самому НБУ. За його даними, найближче до рекордної офіційна вартість долара була лише 1 раз – 11 січня, коли офіційний курс складав 38,19 грн. Таким чином, курс, встановлений на 15 лютого, є другим за величиною після проходження офіційним доларом історичного піку.
Чому не варто панікувати
Втім, панікувати через дії Нацбанку не варто. Адже як пояснив раніше заступник голови регулятора Сергій Ніколайчук, за режиму керованої гнучкості зміна курсу в той чи інший бік є нормальним явищем. Ба більше, наголосив він, НБУ попереджав, що подібне може відбуватися.
"Як і обіцяв НБУ, курс може як послаблюватися, коли ситуація на ринку погіршується, так і змінюватися, коли ситуація поліпшується. Як це, було, наприклад, у жовтні та першій половині листопада", – сказав Ніколайчук.
Чи повернуть фіксований курс
Водночас НБУ не повертатиме фіксований курс долара. Там зазначають, що від цієї практики відійшли свідомо, а всі коливання – як у бік здорожчання, так і здешевлення – є нормальним явищем за режиму гнучкості.
Ба більше, підкреслив Ніколайчук, НБУ попереджав, що таке може відбуватися."Як і обіцяв НБУ, курс може як послаблюватися, коли ситуація на ринку погіршується, так і змінюватися, коли ситуація поліпшується. Як це, наприклад, було в жовтні та першій половині листопада [2023 року]. ... Повернення до фіксованого курсу наразі навіть не розглядається", – сказав він.
При цьому він наголосив: від фіксованого курсу Нацбанк відійшов, коли було сформовано належні для цього передумови. А сам режим гнучкості курсу дозволяє йому забезпечувати досягнення низки важливих завдань. Зокрема, збереження привабливості гривневих інструментів:
- депозитів;
- облігацій внутрішніх державних позик (ОВДП).
"Поточна ситуація на валютному ринку не є неординарною. І точно не загрожує виконанню цього завдання", – запевнив Ніколайчук.
Як повідомляв OBOZ.UA, водночас Нацбанк дозволив українцям купувати стільки готівкової іноземної валюти – зокрема доларів, – скільки їм потрібно. Причому як у банках, так і в обмінниках. Нові правила діють з 1 грудня 2023 року.
Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та у Viber. Не ведіться на фейки!