14 лютого - це не лише свято закоханих, а ще й Міжнародний день дарування книг. Ми вибрали з цієї нагоди українські книги, які варто прочитати. Подаруйте котрусь із них близьким чи коханим - не прогадаєте.
Як з'явився День дарування книг
Міжнародний день дарування книг започаткувала засновниця сайту дитячої книги американка Еммі Бродмур. Один з її трьох синів якось запитав, чому немає свята, коли прийнято дарувати книги. Ситуацію виправили - ініціативу Емми підтримали знайомі, колеги та у соціальних мережах. Невдовзі цей день стали святкувати у світі, у тому числі й в Україні.
Сучасні українські книги, які варто прочитати - ТОП-10
Безумовно, цікавих книг сучасних українських авторів, які варто було б прочитати - не 10 і не 20, а набагато більше. Ми пропонуємо ознайомитися лише з маленькою частиною цього багатства:
- "Невидима павутина", Богдан Кушнір
Ця книга львівського журналіста Богдана Кушніра - це продовження пригодницького роману "Помста оперативника розвідки" про сучасну російську розвідку, її внутрішню таємну кухню та специфічні стосунки між оперативниками.
Головний герой "Невидимої павутини" - капітан російської зовнішньої контррозвідки Антон Чумак. Його рід походить із Кубані, батьки та діди розмовляли українською. Він потрапляє на схід України як розвідник та грає роль російського найманця-снайпера. Антона вражає, що два близькі йому народи нацьковують один на одного. Окрім Донбасу, дія книжки відбувається на Північному Кавказі в районі Сочі та резиденції президента в Красній Поляні.
Звісно, краще читати обидві книги автора.
- "Неймовірна", Ірен Роздобудько
Це книга про неймовірну українку, жінку-воїна та жінку-силу - Олену Телігу. Авторка так майстерно оживила свою героїню, що подекуди закрадається думка "Хіба таке можливо?" Враження - ніби сидиш біля Олени, її друзів, родини...
Родзинкою роману є вірші поетки, майстерно вплетені у канву твору, уривки із листів, спогади про Олену, які надзвичайно підсилюють сюжет.
Загалом ця книга не сльозлива, як може здатися на перший погляд. Хоча серце таки тремтить упродовж читання і так - у фіналі важко стримати сльози. Але не бійтеся цього - книга сильна та світла, як щеплення проти неправди і лицемірства.
- "За Перекопом є земля. Кримський роман", Анастасія Левкова
Надзвичайна книга, яку читати легко, а усвідомити важко.
Книга про Крим, його історію та трагедію. Разом із головною героїнею можна прожити понад 20 років у Криму: українському та окупованому. Побачити, які там були проблеми весь час, та які влада намагалася не помічати. Як вони досягли точки кипіння та вибухнули в 2014-му.
Твір варто прочитати, щоб провести роботу над помилками та не повторювати їх у подальшому, аби через кілька років чи десятків років не сталося рецидиву.
- "Не вмирає душа наша", Микола Солтис
"Не вмирає душа наша" - роман про реальні події. Це історія й трагедія родини, яка була вимушено переселена в Україну в ході операції "Вісла".
Книгу можна проковтнути за вечір - тут яскраво виписані персонажі, соковита мова, роздуми й почуття, які найповніше виражають ідею твору. Непрості долі наших предків стали основою цікавого сюжету. Історична достовірність, вдале використання діалектизмів, гумор додають особливого подиху розповіді.
- "Доля", Анжела Левченко
Збірка новел про життя, хоча б правильніше було написати - дуже життєвих новел.
У кожної людини в житті свій шлях: когось Господь водить манівцями, когось по колу, хтось не може знайти дороги до свого дому, а хтось весь час шукає дорогу до себе. Кожна новела – це розповідь про звичайних незвичайних людей, яких ми зустрічаємо щодня. У кожного своя історія, свій початок і фінал, але є одне спільне – це Доля, яка слово за словом, рядок за рядком давно все написала. Нам лише здається, що ми приймаємо рішення - сценарій давно вже існує для кожного з нас …
- "Я, ти і наш мальований і немальований Бог", Тетяна Пахомова
У вас із авторкою можуть бути різні погляди на релігію, та важливішим є інше: людяність, або відсутність людяності. Адже Бог - не в словах, і не в назвах релігій, не в кольорі шкіри і не в національності. Наш Бог - в наших діях. То ж намалюєш його в якомусь образі чи ні, значення не має. Це та сила, що веде певним шляхом і робить з тебе людину, або монстра.
Людські почуття, як то віра, любов, бажання жити щасливо - не мають релігійної ознаки. Саме ця ідея ховається у назві книги і є центральною у романі. Твір розповідає про наше минуле, але у ньому, як і має бути у добрій книзі, заховано так багато про наше теперішнє та майбутнє.
- "Чужа провина", Тетяна Белімова
Ця книга - продовження книжки "Винуваті люди".
Якщо у першій частині авторці вдалося змалювати панораму життя за 1899- 1914 роки, то в другій вона вирішила зосередити увагу лише на 1917-1919-х. Письменниця вправно динамізувала текст, розділивши частини на розділи, що дало змогу охопити в нових фрагментах унікальні території та часові проміжки. Розкішна мова, всипана автентичними словами, гострі сюжетні повороти, деталізовані мотиви персонажів, історичне тло - усе переплелося в гідний для прочитання український історичний роман!
Роман "Чужа провина" актуальний тому, що він - детальне віддзеркалення сьогодення...
- "Класичний шпигун", Богдан Кушнір
Ще одна книга автора, про якого говорили на початку.
Це його новий роман, в якому обставини змушують головного героя - молодого авантюрного письменника, опинитись у павутинні секретних служб, і зрештою - в епіцентрі протистояння української та російської розвідок. Захопливо й з гумором про серйозні речі. Цікаво, що в основу роману лягли справжні історії, очевидцем який був сам автор.
Додаємо його список, бо читаються твори на одному подиху.
- "Доця", Тамара Горіха Зерня
Це дебютний роман української письменниці.
Події роману розгортаються навесні-влітку 2014 року в Донецьку. Донбас - точка обнулення, місце, де прозвучали найважливіші запитання, і відповіді сховані там же.
Тут героїня втратила родину, дім, роботу, ілюзії. тут вона зібрала уламки заново та знайшла новий сенс. Цей процес трансформації, переродження гречкосія у воїна можна спостерігати крок за кроком - й він дуже захоплює. Книга назавжди змінила того, хто її написав, та змінить кожного, хто її прочитає.
- "I will survive! (Я виживу)", укладач - Олена Поліщук
Напрочуд цікава збірка оповідань різних авторів. Це твори про наші щоденні перемоги над собою - можливо, зовсім непомітні для нас та приховані від усього світу. Це торжество справедливості, совісті, правди, а також щоденні протистояння найрізноманітнішим випробуванням долі. Читається на одному диханні.
Раніше ми розповідали, які українські фільми варто подивитися - 6 стрічок у різних жанрах.