За два роки війни в Україні обстрілами РФ вбито понад 10 журналістів, затримані ще 12 – Репортери без кордонів
За два роки війни в Україні обстрілами РФ вбито понад 10 журналістів, затримані ще 12 – Репортери без кордонів

За два роки війни в Україні обстрілами РФ вбито понад 10 журналістів, затримані ще 12 – Репортери без кордонів

За час повномасштабної війни Росії проти України понад 10 українських та іноземних журналістів були вбиті російськими військами, десятки – постраждали.

Про це йдеться у звіті організації Репортери без кордонів (RSF) за підсумками майже двох років широкомасштабної російсько-української війни.

У публікації йдеться про те, що тисячі українських та акредитованих міжнародних журналістів продовжують висвітлювати війну з лютого 2022 року, незважаючи на погіршення безпекової ситуації в усій країні в результаті прицільних обстрілів або невибіркових бомбардувань з боку російських збройних сил.

Зараз дивляться

За даними RSF, за останні два роки понад сто журналістів стали жертвами насильства. Серед них 11 репортерів загинули під час роботи. Інші стали жертвами обстрілів редакцій, а деякі були поранені або зникли безвісти.

На окупованих Росією українських територіях місцеві незалежні видання були зведені до нуля і змушені припинити будь-яку діяльність.

– ЗМІ стали прямими жертвами російського вторгнення в Україну. У 2023 році, як і у 2022-му, журналісти, на жаль, поплатилися життям за свої репортажі на місцях, а інші були поранені, поміщені до в’язниці російськими окупаційними силами або зникли безвісти. Ми віддаємо належне мужності цих професіоналів, які продовжують висвітлювати війну, і вимагаємо, щоб винні у злочинах проти них були притягнуті до відповідальності, – заявила керівниця відділення RSF у Східній Європі та Центральній Азії Жанна Кавельє.

11 журналістів убито

У пресрелізі йдеться про те, що двоє журналістів загинули під час репортажів із лінії фронту в Україні 2023 року, слідом за дев’ятьма загиблими роком раніше.

Ідеться про Армана Солдіна, журналіста з подвійним французьким і боснійським громадянством, що працював на AFP, якого було вбито 9 травня під градом ракетного обстрілу, висвітлюючи ситуацію під Бахмутом у Донецькій області.

За два тижні до цього український журналіст і репортер Богдан Бітік був смертельно поранений російським снайпером, коли супроводжував італійського репортера газети La Repubblica в районі південно-східного міста Херсон.

35 журналістів дістали поранення

З лютого 2022 року щонайменше 35 українських та іноземних журналістів були поранені під час репортажів на місцях, особливо поблизу фронту. Вони були або цілеспрямовано обстріляні, або стали жертвами нападів на телевежі, ЗМІ – нещодавно в Києві та Харкові – або місця, які відвідують цивільні особи та журналісти, включно з двома готелями в Харкові в січні, пишуть Репортери без кордонів.

Затримано щонайменше 12 журналістів

На окупованих українських територіях Росія переслідує журналістів, які відмовляються співпрацювати, пишуть у RFS.

За два роки російськими окупаційними військами було затримано щонайменше 12 місцевих журналістів, деякі з них були засуджені.

– Переслідування незалежних журналістів посилилося і в Криму. Ірину Данилович, журналістку-фрілансерку з Криму, яка працює в кількох місцевих ЗМІ, викрала Федеральна служба безпеки Росії (ФСБ) у квітні 2022 року і перевела до в’язниці в Росії в липні 2023 року, – ідеться в повідомленні.

Крім того, в окупованому Мелітополі кілька журналістів, які працювали на новинний Telegram-канал українського новинного сайту РІА-Мелітополь, було заарештовано в серпні 2023 року за “шпигунство”, і відтоді вони перебувають у в’язниці.

2 журналісти зникли безвісти

Двоє українських журналістів зникли безвісти в Росії.

Йдеться про Вікторію Рощину, позаштатного співробітника сайту Української правди. Про неї не було жодних звісток з 4 серпня 2023 року, коли вона прямувала на окуповані території через Росію. Раніше вона була викрадена й утримувалася російськими силами протягом кількох днів у березні 2022 року під час репортажу в окупованому місті Мелітополь для видання hromadske.

Згідно з розслідуванням RSF, Дмитро Хилюк, журналіст онлайн-агентства Уніан, став жертвою насильницького зникнення. RSF вдалося довести, що він живий, що його заарештували російські війська і утримують у Росії.

18 скарг на воєнні злочини

За два роки організація RSF подала вісім скарг на воєнні злочини одночасно до Міжнародного кримінального суду (МКС) і Генеральної прокуратури України, а також дві скарги до французьких судів.

У рамках цих скарг RSF задокументував понад 50 нападів на більш ніж 100 журналістів, яких було вбито, поранено, викрадено, узято в заручники, піддано тортурам або вони потрапили під вибухи.

233 ЗМІ закрито

За даними Інституту масової інформації (ІМІ), українського партнера RSF, з 24 лютого 2022 року внаслідок російської окупації, падіння рекламного ринку, браку кадрів через мобілізацію працівників ЗМІ, знищення обладнання та ресурсів під час обстрілів загалом 233 українські ЗМІ були змушені закритися. Серед них – національний літературний онлайн-журнал Шо, який довелося закрити з економічних причин.

Теги за темою
ЗМІ Журналісти
Джерело матеріала
loader
loader