Ситуація на кордоні Україна-Польща стає критичною: поляки блокують залізницю та дороги
Ситуація на кордоні Україна-Польща стає критичною: поляки блокують залізницю та дороги

Ситуація на кордоні Україна-Польща стає критичною: поляки блокують залізницю та дороги

Сьогодні, 20 лютого, Польщу охопив масштабний страйк фермерів. Мітингарі по всій країні блокують дороги, залізничне сполучення з Україною. Триває страйк на польському кордоні.

Факти ICTV зібрали усю інформацію про те, що відбувається на кордоні з Польщею та в самій Польщі.

Ситуація на кордоні з Польщею

Як повідомляють у Держприкордонслужбі, сьогодні страйкарі розпочали більш жорстке обмеження руху на кордоні з Польщею, зокрема, на пунктах пропуску:

Зараз дивляться
  • Медика-Шегині – польські фермери повністю заблокували рух вантажівок. Термін завершення такого блокування не повідомлявся.
  • Долгобичув-Угринів – біля пункту пропуску протестувальники планують перекрити рух для усіх видів транспорту до 17:00 20 лютого.
  • Зосін-Устилуг – з 13:00 по 16:00 протестувальники обмежать рух автобусів, вантажних та легкових транспортних засобів в обидвох напрямках. Обіцяють пропускати лише гумдопомогу.
  • Корчова-Краківець – до 21:00 20 лютого протестувальники планують блокувати рух вантажівок на виїзд з Польщі, крім тих, які перевозять критичні вантажі. Автобуси, мікроавтобуси, легкові автомобілі в обидва напрямки зможуть рухатися безперешкодно.
  • Гребене-Рава-Руська – протестувальники з 13:00 20 лютого повністю заблокували рух в обох напрямках для усіх транспортних засобів, крім тих, які везуть критично важливі вантажі та гуманітарну допомогу.
  • Дорогуськ-Ягодин – до 19:00 організатори протесту мають намір повністю заблокувати рух вантажівок в обидвох напрямках.

Акції протесту в Польщі

Як повідомляє RMF24, у вівторок вранці протести у Великій Польщі зібрали близько 7,5 тисяч осіб. Люди зібралися у 29 місцях по всій області. Мітингувальники блокують дороги. У поліції заявляють, що порушень поки не зафіксували.

У Люблінському воєводстві зареєстровано понад 30 акцій протесту. Крім іншого, заблоковано рух по трасі S19 у напрямку Жешува, наприклад, у районі Прошовіце, Красника, Модлібожице.

Блокування траси S17 у районі Мощанки не дозволяє водіям їхати в бік Варшави. Акція протесту на трасі S12 на перехресті Люблін-Татри блокує рух у напрямку Хелма і Варшави.

Причиною акції протесту в Ольштині Вармінсько-Мазурського воєводства фермери називають нещодавнє рішення Єврокомісії продовжити безмитну торгівлю з Україною до 2025 року, а також виступають проти політики “зеленого курсу” Євросоюзу.

У Куявсько-Поморському воєводстві з’їзди й в’їзди на автомагістраль А1 заблоковано на розв’язках Коваль, Влоцлавек-Захід і Полноц, Любич, Туржно і Лисево.

Центр кризового управління міста Познані повідомляє, що через протест фермерів заблоковано перехрестя Познань – Коморники і перехрестя Познань – Лавіца. До Коморників рухається близько 300 тракторів і 160 автомобілів-мисливців.

До протесту аграріїв доєднуються й інші групи, зокрема товариства мисливців, які виступають проти обмеження мисливства у межах змін функціонування аграрного сектору.

Висипане зерно на польскому кордоні

Як повідомляє Суспільне, поблизу пункту пропуску Медика-Шегині на польському кордоні протестувальники перекрили залізницю та з вантажного вагону на колії висипали зерно.

Мітингарі говорять, що висипають зерно через “емоції”.

– Це реакція на наплив збіжжя з України. Це дуже погано. Люди в розпачі і не можуть стриматись. Ніхто цього не контролює: ні польська влада, ні українська, — заявив співорганізатор протесту польських фермерів Роман Кондрув.

Реакція України на акції протесту в Польщі

Посол України в Польщі Василь Зварич заявив на неприпустимості висипання українського зерна.

– Ми рішуче засуджуємо скидання українського зерна протестувальниками в Медиці. Поліція повинна рішуче відреагувати і покарати тих, хто порушує закон. Це також неповага до праці українських фермерів в умовах агресії РФ, до себе і до іншої людини. Сором і ганьба, панове! – написав він у соцмережі X (Twitter).

Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков вважає, що розсипане українське зерно на залізничних коліях на польському кордоні – це чергова політична провокація, мета якої посіяти розбрат між поляками та українцями.

За його словами, на коліях станції Медика висипали близько 4 тонн зерна з двох вагонів. Це збіжжя йшло транзитом до Німеччини.

– Два роки українські фермери збирають зерно в бронежилетах, під ракетними атаками та попри мінну небезпеку. Українська армія буквально пробила коридор для цього зерна через Чорне море, у світі його вже назвали Українським коридором. Саме через Чорне море йде до 90% нашого експорту. Бо це – питання нашого виживання. І виживання світу, який залежить від українського зерна, особливо в країнах Африки та Азії, – наголосив міністр.

Міністр Олександр Кубраков також зауважив, що про несанкціоноване втручання в роботу залізниці поінформовано польські правоохоронні органи, Польські залізниці та посольство України в Польщі.

Блокування зупинить польський експорт

Міністр сільського господарства та розвитку села Польщі Чеслав Секерський у своєму зверненні до протестувальників наголосив повне блокуванням польського кордону зупинить експорт вітчизняних товарів до України, а це призведе до скорочення багатьох робочих місць, передає Polsat News.

Міністр заявив, що його відомство хоче розробити двосторонню угоду з Україною, яка б розширила сферу захисту ринку, включивши до неї інші чутливі продукти, такі як цукор, птицю, яйця, фрукти, мед, яблучний сік, олії.

Міністерство запрошує польських виробників до переговорів задля вироблення спільного рішення та розроблення програми на майбутнє.

Історія страйків на польському кордоні

6 листопада 2023 року на польському кордоні перевізники заблокували рух вантажівок у пунктах пропуску Краківець-Корчова, Ягодин-Дорогуськ та Рава-Руська-Гребенне. Причиною невдоволення зі сторони поляків була начебто конкуренція зі сторони України.

23 листопада 2023 року до мітингів на пункті пропуску Шегині — Медика долучилися польські фермери.

11 грудня 2023 року перевізники припинили страйк на пункті пропуску Ягодин — Дорогуськ, він запрацював у звичному режимі. Проте того ж дня була спроба знову перекрити вантажівкою рух, та польська поліція зробила попередження і фуру прибрали. Тоді протестувальники припинили страйк на польському кордоні на вимогу міського голови Дорогуська Войцеха Сави.

15 грудня Окружний суд Любліна скасував рішення міського голови про заборону зборів, та дозволив організаторам поновити акцію протесту на кордоні з Польщею.

18 грудня 2023 року польські перевізники знову почали блокування руху вантажівок на пункті пропуску Ягодин-Дорогуськ.

З 6 січня 2024 року на польському кордоні відновили рух вантажівок дорогою до ПП Медика – Шегині.

9 лютого фермери розпочали загальнонаціональний страйк на кордоні і заявили, що протестуватимуть щонайменше до 10 березня.

12 лютого – знову акції протесту на пунктах пропуску Долгобичув-Угринів, Зосін-Устилуг, Медика-Шегині. 15 лютого – протести на пункті пропуску Ягодин — Дорогуськ.

Теги за темою
Польша
Джерело матеріала
loader