Чергові вибори президента в Росії могли б спричинити сміх, якби не проводилися на тлі війни, смерті людей та руйнувань міст, а також на окупованих територіях України. Безглуздий плебісцит 15-17 березня, по суті, з одним учасником (хай там навіть для вигляду ще є три кандидати). Міжнародних спостерігачів, напевно, не буде – навіщо спостерігати за тим, що не визнається? Адже «вибори» у захоплених Росією регіонах України давно визнані нелегітимними.
Виборче шапіто
Можна говорити про практично повне повторення виборчого шапіто зразка 2023 року, коли росіяни обирали собі парламент. У Донецьку та Луганську, Маріуполі та Бердянську провели мляву виборчу кампанію, не особливо обтяжуючи себе креативом. Похмурі політичні рекламні блоки на ТБ, пара-трійка бігбордів із закликами «голосувати за Росію» (начебто в процесі брали участь ще якісь країни), нікому не відомі кандидати – і багатоденне неспішне голосування на дільницях, які ще треба було знайти (список та адреси трималися в секреті).
Зараз все так само - мляво, передбачувано і убого. У телевізорі крутять ролики трьох кандидатів у президенти РФ, знятих настільки незграбно, як розповідають місцеві жителі, що мимоволі хочеться заглянути у календар – який рік надворі? 1985-й?
Ролики Путіна не крутять. А навіщо? І так зрозуміло, хто виграє.
- Звісно, всім уже на роботі пояснили, як треба голосувати і за кого. В одній із поліклінік навіть милостиво дозволили ставити галочки та хрестики за інших кандидатів, мовляв, у нас демократія, а все одно виграє той, хто треба. Поки що не кажуть, що треба голосувати за списком, відмічатись, робити фото. Загалом усе зрозуміло, - поділився житель Бердянська Євген Олександрович.
З будь-яким паспортом
Загалом на окупованих територіях України російський Центрвиборчком нарахував 4,5 мільйона «виборців»: у «ДНР» - 1,97 млн, у «ЛНР» - 1,65 млн, в окупованій частині Запорізької області – 470,3 тисячі та в частині Херсонської області – 468,4 тисячі осіб.
Звідки взято ці цифри, хто та як проводив підрахунок «виборців» - абсолютно неясно. Та й сенс замислюватись? Гроші виділені та освоєні ще на етапі кошторису. Жодних вкидів, «каруселів» та «ручок» не буде – навіть якщо на дільниці не з'явиться жоден виборець, свої 146% Путін отримає.
До речі, як і на минулих «виборах» у Думу – голосувати можна і за російським паспортом, і за паспортами «Л/ДНР», і українською.
- Це дуже цікаво! Тобто продати квартиру за паспортом України та поїхати я не можу – наші паспорти вже не дійсні для угод з нерухомістю, для купівлі квитків та інше. А голосувати – будь ласка! То вони вимагають отримувати дозвіл на проживання тим, хто не хоче брати російський паспорт, то приходьте з будь-яким паспортом. Просто цирк якийсь! – коментує мешканець окупованого Маріуполя Олександр Семенов.
Про правовий аспект дбають, звичайно: нещодавно ЦВК РФ ухвалила положення про проведення виборів у регіонах. І один із пунктів говорить: якщо спостерігачі на ділянках (а планується присутність спостерігачів!) побачать вкидання, то перед тим як сфотографувати вкидника, треба буде запитати його згоди…
Якщо хтось і переживає якісь емоції щодо майбутніх виборів, то це члени виборчих комісій. Як би вони не ховалися і не шифрувалися, всі учасники злочинного плебісциту вже давно відомі. А в окупованих Токмаку та Мелітополі Запорізької області дивним чином двоє організаторів виборів уже померли.
– Помер чоловік 42 років, член однієї з дільничних виборчих комісій. Причина смерті – раптовий серцевий напад. 56-річну жінку вбили біля її будинку - розбили голову... вона дуже допомагала з організацією виборів, - повідомили російські ЗМІ.
Як заявили у Міністерстві юстиції України, вибори та референдуми на непідконтрольних територіях країни є недійсними та не мають правових наслідків. Проте участь в організації та проведенні незаконних виборів такі наслідки має – за статтею 111-1 Кримінального кодексу України («Колобараційна діяльність») за таке загрожує позбавлення волі на строк від 5 до 10 років.
Три тижні на «поголосувати»
Може, все й зрозуміло, але організатори «плебісциту» вирішили перестрахуватись – раптом комусь незрозуміло чи хтось не прийде? Для цього на окупованих регіонах оголосили дострокове голосування: у «ДНР» з 10 по 14 березня, у «ЛНР» - з 11 по 14-те, у Бердянську та інших населених пунктах окупованої частини Запорізької області попереднє голосування вже розпочалося минулої неділі. Тобто три тижні у мешканців збиратимуть голоси на підтримку «Самі-Знаєте-Кого».
Як повідомляють окупаційні джерела, «члени виборчих комісій виїхали до віддалених населених пунктів, до лінії бойового дотику... у голосуванні беруть участь військовослужбовці».
Але як уже розповідають самі жителі, у донецьких та луганських бойовиків голосування також розпочалось у неділю, 25 лютого, – задовго до офіційної дати.
«Приїхали на позицію, зібрали солдатів, роздали бюлетені, і хто де як стояв чи сидів, всі відмітили, підписали бумаги, зібрали купою і кинули в ящик. Документи не брали, бо за списком взводного всіх зібрали... Дуже рано, за пів місяця розпочали», - написали очевидці у телеграм-каналі, присвяченому місцевій мобілізації.
Звісно, ні про яку звірку документів, ні про яку таємницю голосування і не йшлося.
На окупованих Донеччині та Луганщині також заявили, що до 14 березня проводитиметься виїзне голосування, потім 15-16 березня додому підуть мобільні групи членів «виборчкомів», а 17 березня голосування відбудеться у стаціонарних виборчих дільницях.
Також вирішили не ганяти виборців по темряві і, відкривши дільниці о 8-й годині ранку, закрити їх вже о 15-й або о 16-й годині. Проте результати вже відомі.
Тим часом
У Новій Каховці вже "проголосували" партизани
27 лютого в окупованій Новій Каховці пролунали вибухи біля входу в офіс окупаційної партії «Єдина Росія» та неподалік «виборчої дільниці», про що повідомив Центр національного спротиву у телеграмі.
«Центр національного спротиву закликає громадян України не брати участь у пропагандистській постановці кремля під назвою вибори. Водночас Рух опору зазначає, що кожен колаборант, який допомагає організовувати «виборчий процес», понесе відповідальність за свої дії», - йдеться у повідомленні Центру національного опору.
Фото: ТГ Канал «Спротив»