У Києві презентували книгу Євгенії Генової «Кримськотатарські родини»
У Києві презентували книгу Євгенії Генової «Кримськотатарські родини»

У Києві презентували книгу Євгенії Генової «Кримськотатарські родини»

Колишній політв'язень Кремля, кримськотатарський активіст Едем Бекіров 22 місяці знаходиться у лікарні Стамбула у важкому стані. Такі наслідки російської в'язниці.

На цьому наголосила член Меджлісу кримськотатарського народу, заступник голови Генічеської районної державної адміністрації, член Всесвітнього конгресу кримських татар Гульнара Бекірова - дружина політв’язня Едема Бекірова - під час презентації книги Євгенії Генової «Кримськотатарські родини» в Медіацентрі Україна – Укрінформ, передає кореспондент агентства.

"Зараз я доглядаю тяжкохворого чоловіка, ми проживаємо у Стамбулі. 22 місяці ми з Едемом знаходимося у лікарні. Це наслідки російської в'язниці, де мій чоловік пробув 257 днів", - сказала вона.

За словами Гульнари, коли авторка книги записувала історію їхньої родини, чоловік був тяжкохворий, і щоб його не навантажувати, писали по 20-30 хвилин декілька разів.

"Історія нашої родини, написана в книзі, починається від наших дідусів і закінчується нашою історією. Все, що нам розповідали батьки, ми чули від них, але вже самі пройшли цей шлях з 2014 року", - зазначила вона.

Бекірова розповіла, що коли її чоловіку дали хату в Новоолексіївці 35 років тому, її попередили, що буде жити поруч з сусідкою-"бандерівкою". А сусідка-українка зустріла борщем і виявилася дуже гарною людиною.

У Києві презентували книгу Євгенії Генової «Кримськотатарські родини» - Фото 1 У Києві презентували книгу Євгенії Генової «Кримськотатарські родини» / Фото: Руслан Канюка, Укрінформ

"Росія і сьогодні знищує ідентичність кримськотатарського народу. Якщо Росію не зупинити, вона знищить усе. Це ворог", - наголосила дружина політв'язня.

Сам Бекіров, як подається у книзі, розповів, що у 1967 році їхній родині дозволили повернутися в Крим. Радянська влада пропонувала переселятися лише обмеженій частині кримських татар та лише на степову частину півострова, чинила різні перепони, активно посилюючи дезінформацію про "зрадників": "Влада тоді розпалювала ненависть на кримських татар, налаштовувала радянських громадян, що ми - дуже страшні, усіх заріжемо. Тож місцеві постійно били нас і дітей. Але ситуації зі ставленням до нас почала змінюватися з початком незалежності України. Дев'яності роки - це був період надій і радості. Це була така міцна віра, що в нас усе вийде".

За словами авторки, «Кримськотатарські родини» об’єднують історії 14 звичайних людей: депортованих радянською владою, тих, хто сам переїхав з окупованого півострова, та тих, хто нині боронить Україну.

Авторка Євгенія Генова - кандидат філологічних наук, журналістка-розслідувальниця і правозахисниця. Євгенія Генова давно займалася темою складних доль кримських татар. Зокрема, вона певний час жила у Криму, де працювала над серією репортажів. Під час повномасштабного вторгнення вирішила об’єднати серію нарисів. Робота над книгою тривала упродовж 2023 року.

Книгу планують перекласти турецькою та англійською мовами.

Як повідомлялося, житель Херсонської області, інвалід І групи Едем Бекіров провів кілька місяців у російському СІЗО за обвинуваченням у нібито зберіганні та передачі вибухових речовин і боєприпасів. Силовики затримали його на в'їзді в Крим вранці 12 грудня 2018 року. На півострів він їхав, щоб відвідати літню матір та інших родичів перед плановою операцією на серці. 7 вересня 2019 року Бекіров був звільнений і вивезений спецслужбами з Криму в результаті «великого обміну» між Україною і Росією.

Теги за темою
Росія Крим
Джерело матеріала
loader
loader