Відповідні вимоги передбачає закон про військовий обов'язок і військову службу. До речі, законопроєкт про мобілізацію, який Рада ухвалила у першому читанні, передбачає зміни у питанні мобілізації жінок.
Що варто знати про військовий облік жінок
Згідно із 11 пунктом статті 1 закону про військовий обов'язок і військову службу:
- взяттю на військовий облік військовозобов'язаних підлягають жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров'я та віком і закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність;
- можуть стати на облік за бажанням – жінки, які мають спеціальність або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України. Однак вони стають на облік за умови, що придатні до проходження військової служби за станом здоров'я та віком, крім зазначених в абзаці першому цієї частини.
Також українське законодавство передбачає, що жінки:
- які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час;
- у мирний час – можуть бути прийняті на військову службу та службу у військовому резерві тільки в добровільному порядку (за контрактом).
Жінки виконують військовий обов'язок на рівних засадах із чоловіками (за винятком випадків, передбачених законодавством з питань охорони материнства та дитинства, а також заборони дискримінації за ознакою статі),
– мовиться в законі.
Зокрема, це включає:
- прийняття жінок на службу в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу,
- проходження військової служби,
- проходження служби у військовому резерві,
- виконання військового обов'язку в запасі,
- дотримання правил військового обліку.
До речі, новий проєкт закону про мобілізацію не змінює правила постановки на військовий облік. Для медиків та фармацевтів він й надалі залишається обов'язковим.
Проте, згідно з документом, за який Верховна Рада проголосувала у першому читанні, мобілізація жінок може відбуватись тільки на підставі добровільної згоди. Така жінка має бути призовного віку, а військово-лікарська комісія мусить визнати її придатною до військової служби.