Велика Британія може позичити Україні всі заморожені активи російського центрального банку в країні, оскільки Росія все одно буде змушена виплатити репарації Києву після закінчення війни.
Про це заявив глава МЗС Великої Британії Девід Кемерон, повідомляє The Guardian.
За його словами, активи будуть використані як гарантія виплати репарацій.
– Є можливість використати щось на кшталт синдикованої позики чи облігацій, які фактично використовують заморожені російські активи як гарантію, щоб надати ці гроші українцям, знаючи, що ми їх відшкодуємо, коли Росія виплатить репарації, – зазначив міністр.
Кемерон додав, що Велика Британія прагне домогтися максимальної єдності G7 і ЄС у цьому питанні, але якщо цього не вдасться досягти, то “доведеться рухатися вперед із союзниками, які хочуть вжити таких заходів”.
Він додав, що не вважає, що цей план якимось чином підірве репутацію Лондона.
Як вказує Guardian, це перший випадок, коли Кемерон так детально і відкрито говорив про цю пропозицію. Це може свідчити про політичну підтримку плану в США, але не в ЄС.
Озвучений план є більш радикальним, ніж пропозиції, що обговорювалися в Європейському Союзі, щодо надання Україні лише несподіваних прибутків від активів російського центрального банку, якими володіє Захід. Річний надприбуток оцінюється в 4 мільярди доларів.
– План буде особливо корисний для України, якщо Конгрес США продовжуватиме блокувати надання допомоги, оскільки це дасть Києву нове джерело коштів для закупівлі озброєння та фінансування дефіциту бюджету, – йдеться у матеріалі.
Російські заморожені активи
Дискусія щодо використання заблокованих російських активів триває з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну.
29 січня стало відомо, що посли ЄС погодили пропозицію щодо використання надприбутків із російських заморожених активів, які хочуть передати Україні.
У грудні 2023 року повідомлялось, що Вашингтон пропонує іншим країнам в рамках G7 передати кошти державам Європи як постраждалим від агресії РФ. Потім ці кошти можуть бути передані Україні через Світовий банк чи Європейський банк розвитку та реконструкції.
У Міністерстві юстиції заявляли, що Україна хоче отримати всі заморожені активи РФ. Відсотків, нарахованих від заморожених російських активів, буде недостатньо для покриття збитків.