День Сорока святих: походження свята, що заборонено робити
День Сорока святих: походження свята, що заборонено робити

День Сорока святих: походження свята, що заборонено робити

Щороку у березні Православна церква України відзначає свято 40 Святих. У цей день традиційно вшановують пам'ять Сорока севастійських мучеників, що прийняли жорстоку смерть за християнську віру.

За новим стилем цьогоріч свято випадає на 9 березня, тоді як раніше відзначалося 22 березня. Іменини цього дня відзначають Микола, Леонтій, Ілля, Тарас, Валерій, Олександр, Панас та Кирило. OBOZ.UA вирішив нагадати про особливості цього свята та його традиції.

Історія свята

320 року н.е., за часів правління язичника і жорстокого гонителя християн – римського імператора Ліцинія, сорок найкращих воїнів римського легіону відмовилися зректися християнства. Сталося це поблизу міста Севастія (нині Сівас у Туреччині).

Як покарання воєначальник Агрікола змусив солдатів стояти роздягненими посередині замерзлого Севастійського озера. Віра не дала чоловікам загинути, тоді їх покалічили й убили, а останки спалили і кинули в річку.

На знак вшанування пам'яті цих мучеників православна церква послаблює піст, дозволяючи у цей день їсти рибу та пити вино.

Звичаї та традиції на 40 Святих

Цього дня віряни ставлять 40 свічок у церкві, б'ють 40 поклонів та просять у Бога захисту від негараздів і хвороб. Перед іконою 40 Святих моляться:

– про духовну допомогу у важку годину гоніння й ув'язнення;

– про зміцнення сили духу, щоб гідно перенести випробування;

– жінки — про те, щоб їхні рідні чоловіки благополучно і скоріше повернулися з далекої дороги.

Люди вірили, що на це свято з вирію повертається 40 видів птахів, а сорока бере 40 гілочок і мостить із них собі гніздо.

Господині цього дня випікали 40 печив-пташок, які в різних регіонах називали жайворонками, сороками, бусликами тощо. Їх розвішували на деревах та роздавали сусідам. Також цього дня заведено запрошувати гостей – чим більше, тим краще.

День Сорока святих: походження свята, що заборонено робити

Крім того, Сорок святих також вважались днем ворожіння для незаміжніх дівчат. Вони проводили обряди на заклик весни – ламали 40 гілочок чи розривали 40 ниток.

Проводили цього дня й обряд топтання рясту. Для цього всі від малого до старого виходили в поле і промовляли "Топчу, топчу ряст. Дай, Боже, потоптати і того году діждати". Вважалося, що від цього прибуде здоров’я. 

Заборони на Сорок святих

У це свято не можна працювати фізично, прибирати житло, їсти м'ясо, рибу, яйця, як і під час усього Великого посту, шити чи ремонтувати щось, позичати гроші, гніватися та лихословити.

Прикмети на Сорок святих

– Якщо птахи почали гніздитися на сонячному боці – до врожайного, але холодного літа.

– Сніг у цей день – до дуже холодного Великоднього тижня.

– Опади – до сухого літа і теплої та сухої осені.

– Хмарно і мороз — скоро буде тепло і можна сіяти.

– Хороша погода — до урожаю гречки.

Як повідомляв OBOZ.UA: 

– Міжнародний жіночий день в Україні відзначали багато років поспіль. Проте через неоднозначність свята та радянський відбиток, що на ньому залишився, є велика імовірність, що 8 березня скасують або модернізують.

– Прощена неділя цьогоріч відзначається 17 березня. Це останній день Масниці, перед Великим постом. Це чудовий день, щоб помиритися з близькими людьми, очистити свою душу та йти далі з чистим серцем.

Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!

Джерело матеріала
loader
loader