Тиждень Масниці: як святкують в Україні перший день. Традиції і заборони
Тиждень Масниці: як святкують в Україні перший день. Традиції і заборони

Тиждень Масниці: як святкують в Україні перший день. Традиції і заборони

Із 11 березня в Україні починаються святкування цьогорічної Масниці. Свято має кілька назв – Масляна, Колодій, Сиропусний тиждень, Сирна неділя, Бабське свято, Запусти, Заговини, веселощі тривають цілий тиждень і кожен день має свій символізм та свої традиції.

Перший день має назву "Зустріч" і символізує собою початок святкувань. Він має бути найбільш гучним та щедрим, адже поступово веселощі будуть сходити нанівець і після Масниці наступить Великий піст. OBOZ.UA розповідає про традиції цього дня.

Звичаї першого дня Масниці

Традиційно у перший день Масниці прибирали оселю і готували багато святкових страв, на які запрошували гостей. Звісно, варили вареники та робили налисники. Також годилось готувати холодець зі свинячих або баранячих ніжок. Ця традиція дала дню іншу назву "Ніжкові заговини".

Першу порцію святкових страв потрібно віддати тим, хто не може собі дозволити свята. Це має збільшити радість та добро у світі, а також принести в дім щастя та достаток.

Ще в день зустрічі Масниці годиться пом’янути покійних родичів. За них піднімали чарку за спільним столом (цього дня ще дозволений алкоголь). Також їм залишали біля дому частування.

На початку святкувань також символічно карали парубків, які досі не взяли шлюб. У Великий піст одружуватись не можна, тож тим, кому прийшла пора, ставили у провину, що вони пропустили ще один весільний сезон. Їм до ноги прив’язували багато прикрашену колодку – звідси й назва Колодій. Вони повинні були носити її, доки не відкупляться від старших жінок частуванням або кольоровими стрічками, намистом чи іншими прикрасами.

Заміжні українки мали свій обряд. Вони зранку збирались у корчмі "колодкувати". Для обряду одна жінка клала на стіл невеличке поліно або товсту палицю, а інші по черзі брали її на руки і вповивали шматочками полотна, після чого повертали назад на стіл. Цей обряд символізував народження. Саме це сповите поліно і прив’язували хлопцям до ноги, щоби нагадати їм про важливість продовження роду.

Нежонаті парубки на початку Масниці могли отримати колодку і від неодружених дівчат. Вони прив’язували свій тягар до лівої руки хлопця і теж чекали на викуп.

Заборони на Масницю

Із першого дня Масниці, попри загальні веселощі та радісний настрій свята, починають посилюватись заборони, які згодом перейдуть в обмеження Великого посту. Так споживання м’яса та риби скорочують і налягають більше на молоко та сир. До кінця Масниці м’ясної їжі на столі не повинно залишитись взагалі. Об’їдатись теж не варто. Їсти потрібно досита, але міру знати.

Так само веселощі мали не виходити за рамки пристойності, адже попереду піст, і до нього час готуватись просто зараз. Варто відмовитись від лайки, уникати сварок, пліток та лихослів’я, щоби у неділю менше просити прощення.

Раніше OBOZ.UA розповідав, коли православні України цього року святкуватимуть Вербну неділю та Великдень.

Підписуйтесь на канали OBOZ.UA в Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.

Джерело матеріала
loader