Швеція покращить оборону важливого балтійського острова на тлі загрози з боку Росії — FT
Швеція покращить оборону важливого балтійського острова на тлі загрози з боку Росії — FT

Швеція покращить оборону важливого балтійського острова на тлі загрози з боку Росії — FT

Швеція покращить оборону важливого балтійського острова на тлі загрози з боку Росії — FT

Острів Готланд, який часто називають "гігантським авіаносцем", вважається слабкістю НАТО перед Росією.

За словами прем'єр-міністра Швеції, країна готова посилити оборону на найважливішому острові Балтійського моря, оскільки новий член НАТО разом із союзниками шукає шляхи найкращої відсічі Росії, яка швидко мілітаризується. Членство Швеції в НАТО стало історичною зміною позиції після кількох поколінь нейтралітету, спричиненої вторгненням Москви в Україну в лютому 2022 року. Крістерссон заявив Financial Times, що зміцнення Готланду, острова, який експерти з питань оборони й військові чиновники вважають найбільш стратегічно важливим місцем у Балтійському морі, буде одним з перших питань, які обговорюватимуться з партнерами по НАТО.

Острів, який часто називають "гігантським авіаносцем", розташований між Швецією і Латвією, кілька разів називали на російському телебаченні як можливу ціль, якщо Москва спробує вторгнутися в країни Балтії. Крістерссон визнав, що Швеція має лише "невелику" військову присутність на Готланді, яку інші лідери країн НАТО з регіону Північної Європи й Балтії регулярно називають критичною вразливістю для альянсу.

"Це одна з очевидних речей, яку ми повинні обговорити з нашими новими союзниками по НАТО", — відповів Крістерссон на запитання, чи визнає Стокгольм необхідність укріплення острова. "Готланд завжди був важливим ... це буде однією з багатьох тем для обговорення".

Значення Готланду на початку цього століття швидше усвідомили балтійські політики, ніж шведські, коли Стокгольм демілітаризував острів. У 2018 році Швеція знову розмістила на Готланді полк, який зараз налічує близько 370 солдатів, але це далеко не чотири полки й 25 тисяч солдатів кінця 1990-х років.

"Вступ Готланду і Швеції до НАТО змінює всі розрахунки. Це означає, що стратегічний контроль над Балтійським морем повернеться до НАТО. Це питання, яке Росія дуже добре розуміє", — заявив минулого тижня в інтерв'ю FT міністр закордонних справ Латвії Кріш'яніс Каріньш. 

Оборону трьох балтійських країн значно полегшує контроль НАТО над Готландом. Острів забезпечує другий шлях посилення регіону на додаток до існуючого сухопутного маршруту з Польщі через вузьку Сувалкский коридор — вразливу частину території НАТО, оскільки вона затиснута між російським ексклавом Калінінградом і Білоруссю.

Військові експерти вже давно занепокоєні тим, що Росія може домінувати в повітряному просторі над Балтійським морем, захопивши Готланд і об'єднавши його з Калінінградом, де, на думку західних розвідників, Москва зберігає певну кількість ядерної зброї. Швеція вже оголосила про плани відправити бойовий батальйон до Латвії, розташованої всього за 200 км від Готланду, в складі багатонаціональних сил НАТО. 

Джерело матеріала
loader