Вченим із американської компанії Colossal Biosciences вперше вдалося створити в лабораторії стовбурові клітини слона. Це є першим кроком до того, аби згодом повернути на Землю живих кошлатих мамонтів (Mammuthus primigenius).
Colossal Biosciences має намір в подальшому відтворити не лише мамонтів, але й пташку Додо та австралійського сумчастого вовка. Наразі ж, щоправда, вони рухаються повільними кроками.
Як пише Cosmos, дослідникам вдалося отримати індуковані плюрипотентні стовбурові клітини (iPSC) від азійських слонів. Ці iPSC перепрограмовані таким чином, що можуть давати початок будь-якому типу клітин в організмі.
Цей прорив дозволить компанії вивчити генетичні відмінності між кошлатим мамонтом та його найближчим родичем – азійським слоном, а також проводити експерименти з редагування генів, не потребуючи тканин живих тварин.
Завдяки успішне формування iPSC в лабораторії вчені зможуть, зокрема, дізнатися, чому мамонти були настільки особливими. Зокрема, як саме формувалися їхня як кошлата шерсть, вигнуті бивні, жирові відкладення та куполоподібний череп.
Існує також можливість, що прорив із iPSC дозволить вченим відтворити в лабораторних умовах сперматозоїди та яйцеклітини слонів. Це важливо, оскільки популяція азійських слонів не вирізняється стабільністю.
За даними Всесвітнього фонду дикої природи, на волі залишилося менше 50 000 азійських слонів. Вони занесені до Червоної книги як такі, що перебувають під загрозою зникнення.
Наразі дослідники з Colossal Biosciences шукають альтернативні методи створення iPSC та дозрівання вже отриманих клітин.
Вони також мають намір дізнатися про складний 22-місячний період вагітності слонів. Розуміння цього процесу є надзвичайно важливими, якщо вчені хочуть отримати здорове шерстисте дитинча мамонта за допомогою екстракорпорального запліднення сучасної слонихи.
Компанія сподівається, що перший живий шерстистий мамонт може з’явитися вже до 2028 року.
Шерстисті мамонти блукали Землею майже 800 000 років. Це були величні звірі, висота яких сягала 3,5 метрів, а вага – до 8 тонн. Їхньому зникненню сприяло закінчення останнього льодовикового періоду 12 000 років тому, яке призвело до потепління клімату. Щоправда, не обійшлося й без людського фактору, оскільки прадавні люди полюбляли полювати на них заради м’яса та шерсті.
При цьому в глобальному розумінні, мамонти вимерли не так давно. Тож вченим навіть вдавалося знаходити відносно добре збережені тіла тварин, які вмерзли у лід. Останнім місцем проживання мамонтів був сибірський острів Врангеля, де вони існували ще 4 000 років тому.
Для порівняння, мамонти вимерли вже після того, як 600 років існували Великі піраміди Гізи, а Стоунхенджу було 1000 років.
Тож, якщо брати глобальну історію, людство не таке вже й далеке від мамонтів.
Раніше OBOZ.UA розповідав про те, що вченим вперше в історії вдалося запліднити самку носорога через ЕКЗ.
Підписуйтесь на канали OBOZ.UA у Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.