Уряд України припинить роботу реєстру Міжнародних спонсорів війни, що був розміщений на порталі Нацагентства з питань запобігання корупції (НАЗК).
Про це повідомили в пресслужбі Кабінету міністрів за результатами розширеного засідання уряду.
Крім традиційних засідань Кабміну, участь цього разу також брали секретар РНБО, голова СБУ, генеральний прокурор, голова НАЗК, а також низка послів країн-партнерів України та представники посольств іноземних країн і ЄС.
Закриття реєстру Міжнародних спонсорів війни
Під час засідання урядовці розглянули питання щодо санкційної політики України та відповідного інформування, зокрема функціонування сторінки Міжнародні спонсори війни на сайті НАЗК.
– Було заслухано інформацію МЗС про численні звернення представників дипломатичного корпусу країн-партнерів з приводу відсутності нормативної бази для існування списку Міжнародних спонсорів війни. Та, відповідно, негативний вплив цього списку на ухвалення важливих рішень для протидії російській агресії, – йдеться у повідомленні.
Крім того, у Міністерстві юстиції повідомили, що поширення подібної інформації від імені держави без врегулювання питань на законодавчому рівні є неприйнятним.
Наступним кроком дані з реєстру будуть передані до Міжвідомчої робочої групи з питань реалізації державної санкційної політики. Там її опрацюють, зокрема, визначать підстави для застосування санкцій до зазначених в реєстрі суб’єктів та підготовки відповідних пропозицій для розгляду на засіданні Ради нацбезпеки і оборони.
Користувачі, що будуть переходити на сторінку вебсайту, де розташований реєстр Міжнародних спонсорів війни, будуть перенаправлятись на Державний реєстр санкцій на сайті РНБО.
Конфлікти через реєстр
Раніше в публічному полі виникала низка конфліктних ситуацій через функціонування реєстру Міжнародних спонсорів війни.
Так, навесні минулого року НАЗК внесло до списку угорський OTP Bank. В НАЗК тоді стверджували, що зазначена фінустанова OTP Bank визнає “ДНР” та “ЛНР” та надає пільгові умови кредитування російським окупантам.
Це стало однією з причин, чому Угорщина не погоджувалась з рішенням інших країн-членів Євросоюзу, які були спрямовані на користь для України.
Угорщина наполягала, щоб банк прибрали з реєстру Міжнародних спонсорів війни. І вже у вересні 2023 року НАЗК тимчасово призупинило статус спонсора війни для OTP Bank, а згодом виключило цей банк зі списку.
Крім того, у жовтні 2023 року очільник МЗС Австрії піддав критиці список спонсорів війни через наявність в ньому австрійського банку Raiffeisen Bank. Згодом НАЗК призупинило статус спонсора війни і для цієї фінустанови.