![Обстріл України 22 березня: наслідки, які були цілі та чи почастішають атаки по енергетиці](https://thumbor.my.ua/RlIz0RZTTy5zCzWGzAc56U5W5qQ=/800x400/smart/filters:format(webp)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F433%2F07f1571be87bb480a85f4108d0d09601.jpg)
Обстріл України 22 березня: наслідки, які були цілі та чи почастішають атаки по енергетиці
Російські війська завдали масованого удару ракетами та дронами по всій території України вранці 22 березня.
Ракетний обстріл України сьогодні: які наслідки, що відомо про постраждалих, чим атакували різні регіони та в якій кількості, а також чого чекати від Росії у майбутньому – читайте далі у матеріалі Фактів ICTV.
Обстріл України сьогодні
На ранок 22 березня російські війська атакували Запорізьку, Харківську, Хмельницьку, Львівську, Івано-Франківську, Одеську, Вінницьку, Дніпропетровську та Кіровоградську області України.
Під удар потрапила, зокрема, Дніпровська гідроелектростанція в Запоріжжі.
Згідно зі звітом Повітряних сил ЗСУ, окупанти застосували 151 засіб повітряного нападу. Серед них:
- 63 дрони Shahed-136/131 (район пусків Приморсько-Ахтарськ у Росії);
- 12 балістичних ракет Іскандер-М (Белгородська область Росії, тимчасово окупований Крим);
- 40 крилатих ракет Х-101/Х-555 (з 13 стратегічних бомбардувальників Ту-95МС – акваторія Каспійського моря);
- п’ять крилатих ракет Х-22 (з п’яти бомбардувальників Ту-22М3 – Ростовська область Росії);
- сім аеробалістичних ракет Х-47М2 Кинджал (з 10 МіГ-31К – Тамбовська область Росії);
- дві керовані авіаційні ракети Х-59 (з двох Су-30 (Су-34) – окупована частина Запорізької області України);
- 22 зенітні керовані ракети С-300/С-400 (Белгородська та Курська області Росії).
У Повітряних силах ЗСУ зазначили, що російські війська завдали комбінованого ракетного-авіаційного удару по об’єктах критичної інфраструктури України.
Знищено 92 повітряні цілі внаслідок роботи сил протиповітряної оборони. Зокрема:
- 55 ударних БпЛА Shahed-136/131;
- 35 крилатих ракет Х-101/Х-555;
- дві керовані авіаційні ракети Х-59.
![Обстріл України сьогодні: коментарі та прогнози від військових експертів](https://thumbor.my.ua/5K4W8Er0H0cMpveDIyRpXzwllFU=/600x/smart/filters:format(webp)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F433%2Fef248a63f6e025540fd8a380ee33f739.png)
Фото: Факти ICTV
Атака на Україну: які наслідки
Обстріл Запоріжжя
У Запоріжжі було атаковано ДніпроГЕС, внаслідок чого було обмежено рух автодорожнім переїздом греблі.
Пізніше в Енергоатомі повідомили, що о 5:10 ранку відключилася зовнішня повітряна лінія ПЛ-750кВ Дніпровська, що з’єднує окуповану ЗАЕС з енергосистемою України.
Станом на 17:00, у Запоріжжі стало відомо про 25 постраждалих і трьох загиблих людей, серед яких дев’ятирічна дівчинка та її 35-річний батько. Серед поранених – поліцейський, повідомили в МВС України.
![Обстріл України сьогодні: коментарі та прогнози від військових експертів](https://thumbor.my.ua/Fh9-XSMa2fjrsDj-MjMgSI3hrkE=/600x/smart/filters:format(webp)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F433%2F4d61737698f4b48adf815ead0617f801.jpg)
Фото: Запорізька ОВА
Атака на Харків
У Харкові зафіксовано понад 15 ударів по об’єктах енергетики та критичній інфраструктурі.
На місто російські війська спрямували зенітні керовані ракети С-300/С-400. У Харкові майже всі райони залишилися без світла та виникли перебої з постачанням води. Відомо про постраждалого в Харківській області.
![Обстріл Харкова 22 березня 2024](https://thumbor.my.ua/GNJd00yK1R3O_ZmkWBcRKbwcGiM=/600x/smart/filters:format(webp)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F433%2F5456585c9f07882d6bb41fe7476ae711.jpg)
Фото: Національна поліція
Удари по Хмельницькому
У Хмельницькому пошкоджені обʼєкти інфраструктури та житлові будинки. Там частково відсутнє електропостачання. Було знеструмлено понад 201 тис. абонентів, яких згодом частково заживили.
Проте залишаються без електроенергії понад 20 тис. абонентів у 15 населених пунктах регіону.
Станом на 15:00, у Хмельницькій області загинули двоє людей, ще восьмеро травмовані. Одну жінку вдалось врятувати з-під завалів.
Обстріл Львівської області
У Львівській області є влучання в обʼєкт енергетичної інфраструктури у Стрийському районі. Поки запровадження графіків відключення електроенергії в регіоні не йдеться.
У Золочівському районі спалахнула пожежа у лісовому масиві від падіння уламків ударного дрона Шахед, який збили українські сили ППО.
Атака по Івано-Франківській області
В Івано-Франківській області є влучання по об’єкту критичної інфраструктури, внаслідок чого спалахнула пожежа, яку вже вдалося ліквідувати.
Загалом в Івано-Франківській області постраждали двоє осіб внаслідок російської атаки вранці 22 березня. Одну людину госпіталізовано, іншій – надано медичну допомогу на місці.
Удар по Вінницькій області
У Вінницькій області зафіксовано влучання в об’єкт критичної інфраструктури під час масованої атаки по Україні.
В ОВА не розповіли про наслідки удару, проте зазначили, що ворог застосував гібридну тактику з застосуванням безпілотників і крилатих ракет.
Атака по Одеській області
В Одеській області сили протиповітряної оборони збили 25 безпілотних літальних апаратів типу Shahed-131/136. Але відомо про пошкодження енергетичного об’єкту, через що в Одесі частково відбуваються стабілізаційні відключення світла.
У регіоні близько 300 тис. абонентів підпадатимуть під графіки відключення світла. Згідно з розкладом, зараз відключено 260 тис. абонентів.
Обʼєкти критичної інфраструктури в Одеській області, зокрема котельні, водонасосні станції, лікарні та пологові будинки забезпечені генераторами.
У регіоні функціонують 399 пунктів незламності. Наразі тривають відновлювальні роботи.
Обстріл Дніпропетровської області
У Дніпропетровській області внаслідок ранкової атаки пошкоджено енергооб’єкти у Дніпровському, Криворізькому, Павлоградському, Камʼянському районах. Зараз без електрики залишаються близько 27 тис. абонентів.
Крім енергооб’єктів, зазнала руйнувань цивільна інфраструктура.
Зокрема, у Дніпрі пошкоджені освітні заклади, лікарня, дев’ять багатоповерхівок, шість приватних будинків, автомобілі.
У Дніпровському районі – понівечені дев’ять сонячних панелей. У Павлоградському районі побиті три оселі, господарська споруда та легковик.
![Обстріл України сьогодні: коментарі та прогнози від військових експертів](https://thumbor.my.ua/22ViGNjOlWJPqZmZUR_BhzH5oGY=/600x/smart/filters:format(webp)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F433%2Feec9b02f152a2a44a9099f79e24cda52.jpg)
Фото: Дніпропетровська ОВА
Наслідки атаки в Кіровоградській області
У Кіровоградській області після ворожої атаки 22 березня є пошкодження господарчої будівлі. Проте обійшлося без постраждалих.
У регіоні запроваджують графік аварійних відключень світла, щоб підтримати баланс в енергосистемі України. Кожні дві години відключатимуть половину абонентів виключно житлового сектора у визначених територіальних громадах.
Водночас у Кропивницькому під відключення світла потрапляють околиці міста. Однак не планують відключати об’єкти критичної інфраструктури.
Які цілі ракетної атаки
Військовий аналітик, полковник ЗСУ Петро Черник у коментарі Фактам ICTV заявив, цілі російських окупантів не змінилися від початку повномасштабної війни: наведення жаху і терору на Україну.
– Завдавали ударів, завдають і будуть завдавати. Україна є безпрецедентною державою від закінчення Другої світової війни. Над Україною вже висипалися до 10 тис. ракет. Не треба шукати якоїсь логіки та прив’язуватися до специфічного процесу. Йде накопичення боєкомплекту. Як правило, накопичення боєкомплекту складає від 1,5 до 2-2,5 місяців, а тоді йде застосування всього, що є. Ніякої новизни в цьому залпі, що був сьогодні, немає, – пояснив Петро Черник.
За його словами, російські війська не здатні вийти за показники в 120-130 ракет на місяць, тому що не здатні виробляти більше та повинні мати недоторканний запас.
– Вся номенклатура ракет відома. Найвищий показник, який вони показали у грудні минулого року, становить 122 ракети. І вони за нього не виходять і не вийдуть. Чому? Будувати більш ніж 120-130 ракет вони не можуть. Також мусять мати недоторканний запас. Такий режим, як відбулося сьогодні, це був черговий раз, вони й далі працюватимуть. Ми трохи підзабули так зване темне півріччя – жовтень 2022 року березень 2023 року. З погляду масованості та кількості ракет тоді застосовували набагато більше. Штатний ракетний пуск, нічого надзвичайного немає, – вважає Петро Черник.
На його думку, росіяни мають певну ціль – знищувати, а вже неважливо, в який день та коли її реалізувати.
– Потрібно перестати мислити категоріями сенсу. Ми намагаємося мислити раціонально. Вони так не мислять. У них є завдання – знищувати. Знищувати для них – це фундаментальна ціль. А коли та в який день це сталося – не важливо, – переконаний Петро Черник.
Керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко у коментарі Фактам ICTV заявив, що російські окупанти мають наміри створити енергетику та економічну кризи, щоб завдати шкоди Україні.
– Цілі окупантів – це терор проти цивільного населення з метою посіяти паніку, деморалізацію всередині держави. Це перша мета, яку ставить ворог. Друга мета – створити енергетичну кризу, а також кризу в економіці. Енергетика прямо пов’язана з економікою. Третє – завдати збитків і шкоди нашій промисловості, силам і економічному сектору, який працює та використовує енергетику. Це основні причини, що ворог робить.
Наступний момент – це може бути такою атакою відчаю, оскільки Росія не може досягти поставлених цілей і завдань на фронті. Вони не можуть змусити Захід та Європу особливо перестати підтримувати Україну. Європа зараз надзвичайно активно підтримує Україну. Звичайно, їм дошкуляють українські удари по НПЗ, які варто продовжувати, враховуючи ці тенденції успішних ударів, – вважає Олександр Мусієнко.
Росіяни хотіли влаштувати катастрофу на ДніпроГЕС
– Та звичайно, що вони хотіли, але не можуть підірвати ДніпроГЕС. Я вам наведу конкретний приклад: Друга світова, 1943 рік. Її двічі підривали. Перший раз – радянські війська, але там складніше з документуванням. Але німці все задокументували. Німці завезли на саму Дніпровську ГЕС 200 тонн вибухівки. Ви собі уявіть цю вагу. І в кожному турбіну вкладали по п’ять авіаційних бомб. Щоб по-справжньому її підірвати, то треба це робити зсередини.
Чи пошкодили? Звичайно, пошкодили, на якийсь час вона призупинила діяльність. Але я впевнений, що все відновлять, не одразу, але відновлять. Вкотре наголошую: не шукайте сенсу в діях божевільних. У божевільних один сенс – якнайбільше знищити все по Україні, – зазначив Петро Черник.
Військовий аналітик Олександр Мусієнко пояснив, чому російські війська здійснюють масовану атаку на енергетику навесні.
– Чому саме зараз? Дуже просто. Шкода енергетиці є завжди, тому що на відновлення потрібен час. Споживання електроенергії є, воно потрібне. Далі йде літо. Літній період – це коли багато хто вмикає кондиціонер, а навантаження на енергетичне обладнання зростає. У будь-якому випадку – це шкода, в який період року цього не було б завдано. Взимку – більше, бо залежить ще опалення, але навесні та влітку – це теж серйозна шкода та руйнування.
Ви бачите, що в західних медіа почали з’являтися публікації про те, що в України закінчуються ракети ППО. Почитали, подивилися, подумали, що, мовляв, перевіримо. От і перевірили. Це теж пов’язані речі. Вони чекали, моніторили західні та українські медіа. Коли такі заяви пишуться в різних ЗМІ, то це як наслідок. Це інформація з відкритих джерел, і розвідку особливо проводити не потрібно, – зазначив Олександр Мусієнко.
Чи почастішають масовані ракетні атаки
Петро Черник озвучив прогноз, чи стануть частішими подібні масовані комбіновані атаки ракетами та дронами. На його думку, росіяни мають певний поріг накопичення ракет, за який не зможуть вийти.
– Думаю, що ні, тому що є верхня точка можливостей накопичення ракет – це 100-130 на місяць. Більше не можуть і не зможуть. Якщо уважно аналізувати всі ракетні залпи, особливо починаючи з жовтня 2022 року, коли вони почали масовані атаки, то перерви між ними становлять від 1,5 до трьох місяців, – стверджує Петро Черник.
Водночас полковник ЗСУ зазначив, що є проблеми з ракетоносіями, які використовують російські окупанти. Літаки Ту-95МС потребують обслуговування, інакше вони можуть просто зноситися.
– Водночас є проблема з самим ракетоносієм у частині, що стосується Ту-95МС. Це старенькі машини. Наймолодша з них – 1994 року. Вчора злетіло 13 літаків, сьогодні – 11, разом – 24. Це відносно їхній робочий об’єм. Це все потребує обслуговування.
Ті, які стріляли вчора, не стріляли сьогодні. Коли він піднявся в повітря, відстрілявся, повернувся назад, то одразу потребує обслуговування. Він не може дозаправитися пальним і зразу полетіти. Треба провести низку найрізноманітніших процедур.
Загалом цей парк становить в межах 60 машин. Чи могли вони не піти за принципом, щоб залучити те, що залишилося? Ще від 10 літаків відмовитися, познімати з них вузли та агрегати, поставити на ще 10, щоб умовно завтра зробити залп? Можуть, і так зробили.
Хоча сумніваюсь, тому що площина запчастин тоді сильно скоротиться, а таких літаків не будують і не зможуть будувати. Вони рухаються до виснаження свого ресурсу. Якщо такими темпами їх будуть застосовувати, то прослужать ще 4-5 років, а більше – ні. Далі буде кінець цим літакам. Вони просто зносяться, – звернув увагу Петро Черник.
![loader](/files/images/preloader.gif)
![loader](/files/images/preloader.gif)