Сьогодні Сили оборони уразили два російські великі десантні кораблі в окупованому Криму, а саме в Севастополі. Про цеповідомив Генеральний штаб ЗСУ.
Обидва ці судна слугували транспортними засобами для переправки військ та десантування в умовах проведення бойових дій. Однак під час російсько-української війни вони не були задіяні в подібних операціях, а тільки перевозили різноманітні вантажі.
"Ямал"
ВДК "Ямал" проєкту 775 (номер 156) збудували в 1987 році. Пізніше воно увійшло до складу Чорноморського флоту Росії. Назву "Ямал" корабель отримав у січні 2002 року, коли черговий раз змінив підпорядкування. Спочатку ВДК "Ямал" брав участь у різних міжнародних навчаннях, а потім почав здійснювати рейси до різних країн.
Характеристики судна:
- швидкість – 18 вузлів,
- дальність плавання – 6000 миль за 12 вузлів,
- екіпаж – 87 осіб,
- водотоннажність – 4080 тонн,
- довжина – 112,5 метра,
- ширина – 15 метрів,
- двигуни – 2 дизельні загальною потужністю 19 200 кінських сил.
Озброєння "Ямал" має доволі посереднє, як для судна такого класу. Він оснащений двома 57-мм артилерійськими установками АК-725. Окрім цього, на борту встановлено РСЗВ "Град-М" та ПЗРК "Стріла-2", які слугують засобами ППО.
"Ямал" входить до складу 197-ї бригади десантних кораблів Чорноморського флоту Росії, військова частина №72136. 2014-го року він брав участь в анексії Криму, а після цього судно відправилося на ремонт. Наприкінці 2017 року ВДК потрапив в аварію, зіткнувшись з іншим кораблем.
Ремонтували корабель дуже довго, робили це у Новоросійську. Після цього великий десантний корабель "Ямал" повернувся в стрій Чорноморського флоту - це сталося в середині 2023 року.
"Азов"
Великий десантний корабель "Азов" – також судно проєкту 775. Він має бортовий номер 151. Корабель збудували у Гданську 1990-го року. Тоді ж "Азов" увійшов до складу Чорноморського флоту Росії.
Цей корабель рідко брав участь у навчаннях чи міжнародних вантажних рейсах - він був більш "медійним персонажем". До прикладу, саме його знімали для фільму про будівництво Новоросійської військово-морської бази.
Після анексії Криму ВДК показали на військово-морському параді в Севастополі, а у 2017 році – саме цей корабель вперше пройшов під аркою Керченського мосту, прямуючи до Азова на святкування 950-річчя міста. Свою назву борт отримав через те, що базувався в місті Азов Ростовської області.
Характеристики:
- швидкість – 18 вузлів,
- дальність плавання – 6000 миль за 12 вузлів,
- екіпаж – 87 осіб,
- водотоннажність – 4080 тонн,
- довжина – 112,5 метра,
- ширина – 15 метрів,
- двигуни – 2 дизельні загальною потужністю 19 200 кінських сил.
Відрізняється "Азов" від "Ямала" озброєнням. На ньому встановлена інша артилерійська установка – шестиствольна АК-630. Вся інша зброя повторює попередника - тут і РСЗВ "Град", і ті самі чотири ПЗРК "Стріла-2" в якості ППО.
Підсумок
Після знищення цих бортів флот великих десантних кораблів Росії у Чорному морі став ще більш бідним. Тут лишилося всього п'ять суден, з яких частина може перебувати у несправому стані. Також досі ремонтується пошкоджений морськими дронами "Оленегорский горняк".
Варто пам'ятати, що попередники сьогоднішніх "ньюсмейкерів", типу "Мінська", "Саратова" чи "Цезаря Кунікова" вже давно годують дельфінів на дні Чорного моря. Ще кілька таких атак - і десантних кораблів у Чорному морі не залишиться взагалі.