Якщо ви мрієте побачити справжні гейзери, то зовсім не обов’язково для цього їхати в Ісландію чи Нову Зеландію. Можна заощадити час і гроші, а заразом підтримати український туризм, відвідавши Закарпаття. Там, біля села Вучкове в Міжгір’ї, ви знайдете джерело, що б’є з-під землі мінеральною водою.
Про гейзер
Струмінь б’є з-під землі кожні дві години та сягає 4–6 метрів. Милуватися цим видовищем можна впродовж 10 хвилин, але, насправді, частота і тривалість залежить від пори року.
Колись вода була гарячою, але зараз вона холодна і солона, з червоним відтінком, насичена залізом і кальцієм. За запевненнями місцевих жителів, із джерела можна не тільки вмиватися, а й пити — це корисно для шлунково-кишкового тракту. Колись навіть олені приходили сюди за цілющим питтям.
Лісівники розповідають, що до 90-х років 20 століття фонтан бив на висоту 5–7 метрів чотири рази на добу. Але 30 років тому в урочищі Петровець, де і розташоване джерело, хотіли побудувати санаторій, і в процесі порушили водотік. У підсумку вся вода "пішла в трубу", переставши бити з точною регулярністю. Тепер, щоб визначити час викиду, потрібно враховувати сезон, погоду, а також прислухатися до характерного звуку. Але почекати безперечно варто, адже другого такого дива природи в Україні немає.
Усе для туристів
Через свою унікальність гейзер щороку приваблює тисячі туристів, які подорожують Закарпаттям. Місцеві жителі розуміють це, тому намагаються зробити локацію привабливою для відвідувачів: встановили біля джерела альтанки, кафе, регулярно прибирають сміття, яке залишають приїжджі.
Якщо ви вирішите помилуватися гейзером, то знайти його можна буде за допомогою туристичних вказівників. Або ж просто запитати у місцевих — вони з радістю підкажуть вам, як дістатися до "фонтану" (вони називають його саме так).
Доїхати до цього дива природи можна власним автомобілем або автобусом з Ужгорода та Міжгір’я. Шукайте точку в урочищі Петровець між селами Запереділля та Вучкове. До речі, поруч розташований єдиний у світі пам’ятник карпатській бджолі.
Що ще подивитися в Міжгір’ї?
Цей регіон дуже популярний серед туристів, оскільки вирізняється своєю європейською атмосферою та великою кількістю розваг. Полюбляєте ви культуру, історію чи просто природу — ця частина Закарпаття знайде, чим вас потішити.
- Озеро та парк Синевир
Його хоча б раз у житті має побачити кожен українець. Гірська водойма розташована на висоті близько 1 кілометра на річці Теребля, її площа — майже 7 гектарів. Глибина — від 10 до 22 метрів.
Озеро утворилося понад 10 000 років тому через зсуви, які перекрили річкову долину. У підсумку сформувалася улоговина, яку поступово заповнювали 3 гірські струмки. Зараз у Синевирі живуть кілька видів форелі.
- Водоспад Шипіт
Неймовірно красивий водоспад, який починається з підземного джерела на схилі гори Великий Верх. Спускається з висоти майже 15 метрів. Його найвища точка розташована на вершині Стій — майже 1700 метрів над рівнем моря.
Ми впевнені, кожен, хто хоч раз побачить водоспад Шипіт, уже не забуде його.
- Реабілітаційний центр бурого ведмедя
У національному парку Синевир розташований єдиний в Україні та найбільший у Європі реабілітаційний центр бурого ведмедя. Заповідник знаходиться за 4 кілометри від озера і займає 12 гектарів.
Нині в центрі живуть 30 тварин, яким допомагають пристосуватися до життя в дикій природі. Для цього, наприклад, співробітники надійно ховають їжу, заохочуючи ведмедів шукати її.
Найбільшим мешканцем центру є Дюрі — самець, який важить майже 400 кг. Його забрали з Рахова, де він розважав туристів. Тварина харчувалась одними відходами, що позначилося на її стані здоров’я. Але зараз ведмедик отримує близько 20 кілограмів їжі та 10 літрів води щодня.
- Село-музей Колочава
У Колочавському скансені розташовується 10 житлових і господарських будівель, які в 19–20 століттях належали місцевим жителям. Зараз це музейні експонати, які можна відвідати, щоб ближче познайомитися з закарпатським побутом.
Тут ви побачите кузню, ткацький дім, школу, угорську жандармерію, школу вівчарства, Птахопарк Швегана з колекцією екзотичних птахів, долину шафранів і 20 цікавих скульптур.
- Дуб
Це не просто дерево, а природна пам’ятка, якій цілих 500 років. Знайти його можна дорогою до Синевиру, на вулиці Шевченка, 132.
Карпати мають, чим нас здивувати, навіть якщо здається, що ми вже знаємо про них усе. Природа наших гір прекрасна в будь-яку пору року, тож ми рекомендуємо відвідати їх не тільки взимку, заради лиж, а й навесні, щоб помилуватися красою, яка оживає.
Раніше OBOZ.UA розповідав про найгарніші міста Івано-Франківщини.
Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі Obozrevatel та у Viber. Не ведіться на фейки!