В Україні банки блокують рахунки українців через порушення норм закону "Про запобігнання легалізації". В НБУ зазначають: банки мають право в односторонньому порядку розірвати співпрацю з клієнтом, однак коли для цього є передбачені законом умови.
Як пояснюють в НБУ у відповідь на запит OBOZ.UA, банк може припинити відносини з клієнтом згідно зі ст. 15 закона "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" (далі - Закон про запобігання легалізації). Це такі підстави:
- якщо здійснення ідентифікації та/або верифікації клієнта, а також встановлення даних, що дають змогу встановити кінцевих бенефіціарних власників, є неможливим або якщо у банка виникає сумнів стосовно того, що особа виступає від власного імені;
- встановлення клієнту неприйнятно високого ризику або ненадання клієнтом необхідних для здійснення належної перевірки клієнта документів чи відомостей;
- подання клієнтом чи його представником недостовірної інформації або подання інформації з метою введення в оману працівників банку.
Крім того, окремі підстави для розірвання договору банківського обслуговування в односторонньому порядку можуть бути визначені в умовах цього договору.
У разі виявлення підозрілої фінансової операції банк на виконання вимог Закону про запобігання легалізації повинен повідомити про таку фінансову операцію Спеціально уповноважений орган.
"Відмовити клієнту в обслуговуванні в односторонньому порядку банк може виключно за наявності підстав, визначених у статті 15 Закону про запобігання легалізації. Банк самостійно приймає рішення щодо відмови клієнту в проведенні фінансової операції або обслуговуванні, керуючись при цьому вимогами законодавства у сфері протидії відмиванню коштів/фінансуванню тероризму, та внутрішніми документами та з урахуванням ризик-орієнтованого підходу", - зазначають в НБУ.
Як повідомляв OBOZ.UA, за підозрілі операції блокують і картки фізичних осіб. Наприклад, фінансові установи заморожують рахунки після підозрілих переказів, якщо клієнт не міг документально підтвердити походження коштів. Водночас дедалі частіше штрафують і банки: через те, що вони не надто ретельно перевіряли своїх клієнтів та пропустили порушення.
Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та у Viber. Не ведіться на фейки!