Про це заступник начальника відділу профілактичної роботи Управління, пожежної безпеки Департаменту запобігання надзвичайним ситуаціям ДСНС Анатолій Шкарбута повідомив під час пресконференції на тему «Вплив погодних умов на ситуацію з пожежами в екосистемах України» у Медіацентрі Україна – Укрінформ.
«За три місяці 2024 року сталося більше як 3,7 тисячі пожеж в екосистемах. Це вдвічі більше ніж за аналогічний період минулого року», – сказав Шкарбута.
Він зазначив, що за статистичними даними, основною причиною пожеж у весняний період є необережне поводження людей з вогнем. І в більшості випадків це навмисне спалювання сухої рослинності, яке призводить до масштабних пожеж.
Шкарбута підкреслив, що ДСНС, правоохоронці, працівники лісової галузі значно прогресують у напрямку виявлення порушників – застосовують для цього дрони, квадрокоптери. За його словами, відсоток притягнення до адміністративної відповідальності наближається до ста.
Представник ДСНС зазначив, що фіксується збільшення пожеж і внаслідок бойових дій у прифронтових регіонах.
Найбільше пожеж у цьому році виникло у Дніпропетровській, Харківській, Донецькій, Київській та Івано-Франківській областях.
Своєю чергою речниця Укргідрометцентру Наталія Птуха розповіла, що щороку пожежонебезпечний період триває з квітня по жовтень. За її словами, метеорологічні умови є одним з основних чинників, що сприяють виникненню і поширенню пожеж в екосистемах, серед них: температура повітря, вологість повітря, вологість ґрунту, стан підстилаючої поверхні, кількість опадів і швидкість вітру.
Птуха уточнила, що повторюваність на площах лісових пожежзбільшується зі зростанням температури повітря та тривалості спекотного періоду. Вона зазначила, що вплив температури повітря на пожежну небезпеку посилюється в регіонах, де спостерігається дефіцит опадів і низька відносна вологість повітря. Ймовірність виникнення пожеж суттєво зростає у посушливий бездощовий період.
За інформацією речниці Укргідрометцентру, пік пожеж у західних областях, на Поліссі та частково в центральних регіонах припадає на початок весняного періоду.
«Там вже немає снігового покриву, не утворилося достатньо зелені, а є сухе торішнє листя. Саме воно може бути додатковим чинником, який посилює пожежну небезпеку у цих регіонах», – сказала Птуха.
Вона додала, що в південних областях України пік пожежної небезпеки припадає на літній період.
Як повідомляв Укрінформ, у Міністерстві юстиції нагадали, що в Україні спалювати листя та суху траву заборонено та розповіли, які штрафи за це передбачені законом.
Фото: ДСНС