США попереджають союзників, що Китай посилив підтримку Росії, зокрема шляхом надання геопросторової розвідки, щоб допомогти Кремлю у його війні проти України.
За словами людей, знайомих із ситуацією, на тлі ознак військової інтеграції між двома країнами Китай надав РФ супутникові знімки для військових цілей, а також мікроелектроніку і верстати для танків.
Підтримка Китаю також включає оптику, паливо для ракет і розширення космічного співробітництва, сказав один з джерел.
Представники Ради національної безпеки Білого дому відмовилися від коментарів. Міністерство закордонних справ Китаю не одразу відповіло на прохання про коментарі.
Пекін прагнув зображати себе в основному нейтральним перед повномасштабним вторгненням РФ в Україну, що триває вже третій рік, проте він встановив глибокий союз з Кремлем в рамках того, що Сі Цзіньпін і Путін назвали «безмежною» дружбою напередодні зимових Олімпійських ігор2 .
2023 року товарообіг між двома країнами досяг рекордних 240 мільярдів доларів. Сусід РФ став постачальником всього: від одягу до машин та автомобілів після результату західних виробників та численних раундів санкцій. У той же час РФ збільшила експорт таких товарів, як вугілля та нафту, до Китаю.
Важливо відзначити, що Китай та Гонконг також стали для Кремля ключовими воротами для доступу до технологій обмеженого доступу, включаючи чіпи та інтегральні схеми, які використовуються у зброї або необхідні для її створення. США та ЄС включили кілька китайських фірм до списку санкцій тих, але торгівля не показує жодних ознак спаду.
Минулого року адміністрація Байдена також наклала санкції на китайську компанію за надання супутникових зображень російській технологічній фірмі, яка, у свою чергу, потім надала їхній групі найманців ПВК Вагнера.