"Свобода слова": диригентка Оксана Линів знову виправдалася за участь в російській опері
"Свобода слова": диригентка Оксана Линів знову виправдалася за участь в російській опері

"Свобода слова": диригентка Оксана Линів знову виправдалася за участь в російській опері

Линів неодноразово була у центрі різних скандалів, пов'язаних з її готовністю співпрацювати з російськими колегами. Водночас у своїх соцмережах вона пояснила, що твори російських композиторів, як-от Чайковський, Прокоф'єв, Шостакович, Рахманінов, є "невід'ємною частиною і стандартним репертуаром симфонічних оркестрів та оперних театрів світу".

Чому Линів не скасовуватиме виступ з російською оперою

Диригентка навела у приклад Європу, де не відмовляються від усього російського, як це роблять в Україні. Ба більше, "там навпаки існує свобода мистецтва та слова". Водночас вона хоче поділитися зі світом фактом українського походження композитора Чайковського.

Для Оксани отримати запрошення від одного з найкращих оркестрів Німеччини було дуже престижно. До того ж він заснований у 1548 році, що "піднімає його значущість" в очах диригентки.

Отримати запрошення від цього оркестру – надзвичайно престижно не тільки для українського диригента, а взагалі для будь-якого. Якщо я скажу цьому оркестру "ні", іншого такого запрошення не буде,
– поділилася Линів.

До того ж диригентка наголосила на українсько-французьких коренях Чайковського. Дід композитора був козаком і здобував освіту в Києво-Могилянській академії. Линів також додала, що "під час війни варто не тільки формувати новий культурний контент, але й критично переглядати історію".

Водночас оперу "Євгеній Онєгін" Оксана не вважає політичним твором. На її думку, це лірична поема про романтичні стосунки та почуття двох молодих людей.

Зараз у нас є тенденція бачити тільки чорне і біле. Це зрозуміло, бо від початку повномасштабного вторгнення є втома та депресія, відчуття того, що нас світ не бачить та не чує. Але в мистецьких питаннях часто ця межа розмита,
– пояснює українка.

Скандали, в які потрапляла Линів

  • Диригентка була відкрита до співпраці з російськими музичними діячами, не зважаючи на їхні політичні погляди, але з умовою їх підписання заяви про засудження війни.
  • Також вона планувала допомогти російським колегам у постановці опери Петра Чайковського "Іоланта" після початку повномасштабної агресії у 2022 році. Проте, через погіршення стану здоров'я Оксана відмовилась від участі.
  • У січні 2023 року вона вирішила виступити на фестивалі, присвяченому німецькому композитору Ріхарду Вагнеру. Для того, щоб вшанувати митця, диригентка одягнула футболку з надписом Wagner Power, що в перекладі означає "Сила Вагнера".
  • Цей жест викликав обурення серед українців через асоціації імені Вагнера з Євгеном Пригожиним, замість згадки про відомого німецького композитора.
  • Водночас Линів раніше вже коментувала свій майбутній виступ у Дрездені з оперою Чайковського. На її думку, "твори російських композиторів належать до обов'язкового репертуару кожного диригента, чия кар'єра розвивається на інтернаціональному рівні, так як ці твори належать до світової музичної спадщини".
Теги за темою
Скандал музика
Джерело матеріала
Згадувані персони
loader
loader