Британський фізик та нобелівський лауреат Пітер Хіггс помер у віці 94 років у понеділок, 8 квітня, після нетривалої хвороби.
Заяву про його смерть у вівторок, 8 квітня, пресслужба Единбурзького університету, де він був почесним професором.
— Хіггс був видатною особистістю – справді обдарованим вченим, чиє бачення і уява збагатили наші знання про світ, який нас оточує, – сказав Пітер Матісон, директор і віцеканцлер університету.
Пітер Хіггс передбачив існування однієї з елементарних частинок – бозона – за 48 років до його відкриття. Пізніше його назвали на честь вченого.
Гіпотезу про існування бозона Хіггс висунув у 1964 році. Це дозволило розгадати механізм утворення маси, тож згодом її почали називати “частинкою бога”. Лише у 2012 році вчені Європейського центру ядерних досліджень (ЦЕРН) під час проведення експериментів оголосили про відкриття частинки, а в березні 2013 року підтвердили своє відкриття.
Наступного року професор Хіггс отримав Нобелівську премію з фізики за цю роботу спільно з бельгійським фізиком Франсуа Енглертом.
— Дуже приємно іноді мати рацію, – сказав Хіггс після отримання Нобелівської премії.
Окрім Нобелівської премії Хіггс нагороджений різними відзнаками за досягнення у галузі теоретичної фізики. Зокрема, він є лауреатом медалі Дірака, яку присуджує Інститут фізики в Лондоні, а також премії в галузі фізики частинок і фізики високих енергій Європейського фізичного товариства.
Він також був членом Королівського товариства Единбурга і членом Лондонського королівського товариства.
Біографія Пітера Хіггса
Пітер Хіггс народився в Ньюкаслі-на-Тайні на північному сході Англії 29 травня 1929 року в родині англійця та шотландки. Хіггс страждав на астму та частково навчався вдома.
Він зацікавився роботами фізика Поля Дірака під час навчання у Котемській гімназії. Пізніше Хіггс закінчив з відзнакою Королівський коледж Лондонського університету, а також захистив магістерську та докторську дисертації з молекулярних коливань.
У 1960 році він почав викладати в Единбурзькому університеті. Він написав свою наукову працю після розробки теорії під час прогулянок пагорбами навколо Единбурга. Тоді до Хіггса приєдналися п’ять інших фізиків, які мали схожі погляди на застосування квантової теорії поля, яка тоді вважалася застарілою у фізиці.
Про бозон Хіггса був знятий документальний фільм Лихоманка елементарних частинок, який слідував за вченими ЦЕРНу на шляху до їхнього революційного відкриття.