Астрономи кажуть, що через якийсь час нічне небо стане невпізнанним.
Коли ми дивимося на нічне небо, ми бачимо ті самі сузір'я, що люди бачили протягом тисячоліть. Але так не триватиме вічно. Скільки ж знадобиться часу, щоб сузір'я стали невпізнанним із Землі? Про це пише Space.com.
Наше зоряне небо може змінюватися залежно від тривалості життя тих чи інших зірок. У більшості видимих нами сузір'їв переважають великі та яскраві зірки. Що більша зірка, то менше часу залишилося перед тим, як вона зникне з нашого неба.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Зірки, чий розмір у 8 і більше разів перевищує Сонце, закінчують своє життя як наднові. Спершу йде потужний вибух і захоплююче видовище наднової, а потім зірки згасають назавжди.
Можливо, першою зіркою, яка зникне з нічного неба буде Бетельгейзе. Ця зірка може зникнути завтра або ж через 100 тис. років. Але коли це станеться, спалах наднової затьмарюватиме собою повний Місяць, його можна буде побачити навіть у денний час доби.
Інший цікавий об'єкт — подвійна зірка Ета Кіля, яку видно переважно з південної півкулі. Її маса в сотні разів перевищує масу Сонця. Близько 180 років тому Ета Кіля пережила масштабний спалах і змогла вижити, але наступна така подія стане для зірки останньою.
Підказки про наближення вибуху таких зірок можуть дати нейтрино. Під час наднової велика частина енергії перебуває не в оптичному діапазоні, а випромінюється у вигляді нейтрино.
"Бетельгейзе збільшуватиме виробництво нейтрино на найостанніших етапах свого життя, а в останній день вона випустить достатньо нейтрино, щоб детектори на Землі їх зафіксували. Ми отримаємо сповіщення приблизно за 24 години до того, як вибухне зірка", — каже експерт із наднових з Університету Іллінойсу Брайан Філдс.
Попри те, що вибух наднової може виглядати вкрай драматично, сузір'я постраждають більше через сам рух зірок.
Річ у тім, що кожна зірка в нашій галактиці рухається. Вчені часто називають його власним рухом зірки, тобто наскільки сильно змінюється видиме розташування зірки. Наприклад, зірка Барнарда рухається зі швидкістю близько 90 км/с. 10.3 кутових секунди, які вона проходить за рік, приблизно дорівнюють половині повного Місяця.
Звісно, далеко не всі зірки такі швидкі. Сузір'я, які ми бачимо сьогодні, бачили також і стародавні греки. Але ще через десяток тисяч років рухи зірок будуть іншими, що впливає на форми сузір'їв.
Наприклад, Великий ківш — астеризм у сузір'ї Велика Ведмедиця. П'ять центральних зірок сузір'я не тільки здаються близькими, вони справді знаходяться недалеко одна від одної. Ці зірки являють собою "рухому групу", яка разом мандрує небом. Однак зірки на кожному кінці мають свої власні напрямки та рух.
"З часом Велика Ведмедиця зміниться і перестане бути схожою на великий ківш. Сузір'я зміниться настільки, що через десятки тисяч років така назва звучатиме до біса безглуздо", — каже Філдс.
Рух самої Землі також буде поступово змінювати небо. Наша планета коливається, як дзиґа, змінюючи напрямок Північного полюса. Це називається прецесією.
"Раніше в єгиптян була інша Полярна зірка. Під час будівництва пірамід Гізи полярною зіркою вважалася Альфа Дракона або Тубан", — розповідає дослідник наднових Кейлі Екселл.
Крім цього, в нашій галактиці все ще активно народжуються нові зірки, які з часом вийдуть зі своїх туманностей і стануть досить яскравими, щоб сформувати нові сузір'я.
Нагадаємо, вчені розповіли, на якій відстані одна від одної в середньому розташовані зірки в Чумацькому Шляху. Зірки на небі розташовані не завжди дуже близько або дуже далеко одна від одної, якщо дивитися на них із Землі неозброєним оком.