Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.
Першим двом сім'ям, які переїхали до Чернівців зі Слов'янська та Красногорівки Донецької області, вручили дозволи на проживання у новому житлі.
Світлана Пилинок із батьками та двома дітьми переїхала до Чернівців із Красногорівки у 2022 році. Раніше проживала у спортзалах, школах, садочках та модульному містечку.
"Ми переселенці ще із 2014 року. Із Красногорівки ми переїхали до Харкова, потім спробували повернутися у Красногорівку, пожили кілька тижнів у підвалі, і чоловік знайшов зйомне житло у Селидовому, це за 30 кілометрів від нас. А вже у 2022 році, коли почалося повномасштабне вторгнення, то вирішили переїжджати до Чернівців. У Селидовому залишився мій чоловік, свекруха і тітка. Чоловік зараз проходить службу в ЗСУ. Коли дають відпустку, то приїжджає до нас у гості в Чернівці", - розповіла власниця нового житла.
Вони із сім'єю дуже вдячні та задоволені новими умовами проживання. Кажуть, що навіть після війни планують залишитися у Чернівцях. Адже рідне містечко вже повністю зруйноване.
У Чернівцях за €1,3 мільйона облаштували житло для переселенців та поліклініку / Фото: Віталій Олійник. Укрінформ
Приміщення для реконструкції під житловий будинок надала Чернівецька громада. Раніше тут була міська санепідемстанція, і вже 15 років будівля ніким не використовувалася.
"За кошти громади облаштувати із цього закинутого раніше приміщення житло, було б дуже обтяжливо. І коли до нас звернулися представники НЕФКО щодо виділення приміщень під реконструкцію у житло для переселенців, ми надали їм таку будівлю. Зараз тут можуть проживати до 51 особи з числа ВПО. Тут нашим людям буде дуже зручно, адже це житло розміщене практично у центрі, поряд - школа, садочок, поліклініка. Вважаю, що умови для людей зробили чудові. Дуже вдячний НЕФКО та ЄС за реалізацію цього проєкту", - сказав Чернівецький міський голова Роман Клічук.
Перебудову колишньої санстанції під житло для переселенців виконали за рік і три місяці. На ремонт витратили близько 800 тисяч євро. Тут встановили сонячну електростанцію та теплові насоси, які живлять і опалюють приміщення. Будівля енергоефективна, утеплена зовні і всередині. Це є однією з головних умов роботи НЕФКО.
"Цей проєкт є частиною великої Програми підтримки Європейського Союзу для внутрішньо переміщених осіб та реалізовується компанією НЕФКО. Окрім Чернівців, ця Програма реалізується ще в 9 містах центральної та західної частини України. Загальний її бюджет становить 19 мільйонів євро. Для чернівецьких проєктів виділили 1,3 мільйона євро", - розповіла представниця корпорації НЕФКО Тетяна Веха.
Вона наголосила, що завдяки такому проєкту компанія не просто будує будинок, а сприяє успішній трансформації закинутої будівлі в таку енергоефективну, яка є зараз.
Приміщення складається з восьми блоків та 16 кімнат. Передусім туди заселятимуть багатодітні сім'ї. Вони укладають договір на проживання на рік із можливістю продовжити його. Сплачують мешканці лише за комунальні послуги.
Також за кошти НЕФКО відремонтували та купили нове обладнання для одного з корпусів міської поліклініки №3. Заклад обслуговує більше тисячі внутрішньо переміщених осіб, які проживають у цьому мікрорайоні Чернівців.
Як повідомлялося, в Україні зросла загальна кількість місць тимчасового проживання для евакуйованих із зони бойових дій. Наразі налічується 1038 таких об’єктів.
НЕФКО - міжнародна фінансова організація “Північна екологічна фінансова корпорація”. Заснована в 1990 році країнами Північного регіону: Фінляндією, Данією, Ісландією, Норвегією та Швецією. Корпорація фінансує екологічні проєкти в країнах Центральної та Східної Європи, включно і в Україні.