Ракета ЗСУ С-200 проти російського Ту-22М3. Розкрито подробиці секретної операції ППО України
Ракета ЗСУ С-200 проти російського Ту-22М3. Розкрито подробиці секретної операції ППО України

Ракета ЗСУ С-200 проти російського Ту-22М3. Розкрито подробиці секретної операції ППО України

Українські повітряні сили показали, як знищувати російські бомбардувальники і "незбивані" ракети Х-22. Поки американці забороняють знищувати авіацію ворога ЗРК Patriot, на допомогу приходять перевірені радянські системи. Фокус поговорив з представниками військової розвідки і з'ясував, як вдалося збити літак.

Зенітні ракетні підрозділи Повітряних сил ЗСУ разом із Головним управлінням розвідки Міноборони України (ГУР МО) вперше за час повномасштабної війни з Росією знищили дальній стратегічний бомбардувальник Ту-22М3. Армія Росії втратила носій крилатих ракет Х-22, якими обстрілюють мирні українські міста.

Не менш значний успіх у роботі українських підрозділів ППО — знищення двох ракет Х-22 із шести випущених під час сьогоднішньої атаки. До 19 квітня вважалося, що цей тип ракет не можна збити.

"Україні потрібно більше коштів, більше ракет, щоб краще захистити від російського тероризму прифронтові території", — вказало командування.

Речник Повітряних сил ЗСУ Ілля Євлаш додав, що знищення бомбардувальника ЗС РФ — свого роду вендетта за атаку окупантів на мирні міста.

"Усе буває вперше. Ми вперше збили свого часу "Кинджал", вперше збили "Циркон". Зараз ось збили Ту-22, чекаємо тепер Ту-95", — прокоментував він.

Співрозмовники Фокуса в спецслужбах кажуть, що ракета комплексу ППО С-200 атакувала Ту-22МЗ на відстані 300 кілометрів від України. Заявлена дальність польоту боєприпасу до С-200 — від 160 до 300 км залежно від чотирьох моделей: 5В21, 5В21B, 5В28 або 5В28М.

Операцію готували понад тиждень, вичікуючи зручний момент для ураження бомбардувальника. Після вдалого удару, інший літак, що летів за Ту-22М3, вимушено розвернувся.

"Це перший літак стратегічної авіації, який вдалося знищити ЗСУ під час польоту. Він завдавав ударів по Україні", — уточнює джерело.

Ефект несподіванки: у чому унікальність ударів С-200?

Ворожий літак Ту-22МЗ вдалося збити тими самими засобами, що й російський літак далекого радіолокаційного виявлення та управління А-50, заявили пізніше у військовій розвідці.

Оскільки американці не дозволяють ЗСУ знищувати російську авіацію за допомогою ЗРК Patriot, доводиться обходитися доступними засобами ППО, пояснює колишній заступник начальника Генштабу ЗСУ, генерал-лейтенант у відставці Ігор Романенко.

"Далекобійна ракета С-200 показала свою роботу. Те, що збили вже два дорогих і функціональних російських літаки — серйозне досягнення підрозділів українських ППО. Треба і в інших місцях застосовувати С-200, адже ефект несподіванки чудово працює", — каже він Фокусу.

Однак викликає питання, як літак, у який влучила ракета вагою до 7 тонн, долетів до Ставропольського краю. Романенко пояснює, що ракета С-200 не влітає прямо в ціль. Завдяки радіопередавачу снаряд вибухає біля літака і вражає його металевими кульками, схожими на підшипникові.

"Це ракети Patriot PAС3 фізично потрапляють у ціль. Радянські боєприпаси старого зразка влаштовані інакше. Бойова частина підривається біля цілі, а розліт вражаючих елементів створює хмару і накриває її. Далі все залежить від ступеня пошкодження, тому Ту-22М3 все ж долетів до Ставропольського краю", — пояснює фахівець.

Як у Росії відреагували на знищення Ту-22М3

Міноборони Росії підтвердило втрату літака, який зазнав аварії "в безлюдній місцевості" в Ставропіллі. Бомбардувальник упав нібито після виконання бойового завдання під час повернення на аеродром базування, на його борту не було боєкомплекту.

За даними губернатора Ставропольського краю Володимира Владимирова, один із трьох знайдених льотчиків загинув. Четвертого льотчика продовжують шукати, уточнив він.

Окупанти стверджують, що бомбардувальник упав через "технічну несправність". Пов'язаний із ВКС Росії телеграм-канал Fighterbomber пише про загоряння двигуна літака, але не уточнює причину інциденту. Telegram-канал "Кримський вітер" із посиланням на джерела повідомляє, що літак підбили після того, як випустив ракети по Одеській області. Літак "тягнув" до аеродрому в Моздоку, але впав у Ставропольському краї.

Бомбардувальник Ту-22М3 — що це за літак?

Армія Росії завдає масованих ракетних ударів по Україні стратегічними бомбардувальниками Ту-22М3 і Ту-95. Перші запускають ракети Х-22, які важко перехопити, а також можуть нести до 12 тонн бомб, що вільно падають.

Вартість літака Ту-22М3 — близько 300 млн доларів. У серійне виробництво запущено з 1978 року на Казанському авіазаводі імені Горбунова, яке припинено 1993 року. Всього було побудовано 268 бомбардувальників.

Точно невідомо, скільки справних Ту-22М3 перебуває на озброєнні ЗС РФ. Літаки базуються на аеродромах Оленя, Шайківка, Біла і Дягилеве.

Нагадаємо, 27 березня кілька Ту-22М3 прямували до пускових рубежів біля Криму. Також два борти Ту-22м3 злетіли з аеродрому Шайківка в бік північних регіонів України, але пусків ракет не здійснили.

Фокус раніше писав, що в серпні 2023 року українські розвідники знищили літак ТУ-22М3 в Росії. Фахівці пройшли пішки понад 600 кілометрів територією агресора.

Теги за темою
війна авіація
Джерело матеріала
loader
loader