"Перепочинок" до 2025 року. Як допомога США змінить хід війни з РФ: п'ять головних сценаріїв
"Перепочинок" до 2025 року. Як допомога США змінить хід війни з РФ: п'ять головних сценаріїв

"Перепочинок" до 2025 року. Як допомога США змінить хід війни з РФ: п'ять головних сценаріїв

Сенат США готується ухвалити оборонний пакет для України, який "подарує" Києву можливість відбити літній наступ армії Росії. Подальша фінансова підтримка під питанням, але опитані Фокусом військові аналітики налаштовані оптимістично: з новим озброєнням ЗСУ обвалять плацдарм ворога на півдні.

Палата представників Конгресу США схвалила пакет військової допомоги Україні майже на 61 млрд доларів. Поставки озброєнь дадуть змогу українській армії витримати натиск росіян і домогтися успіхів у важких боях. Однак у майбутньому існує й низка проблем — точний зміст пакета невідомий.

Найімовірніше, американці направлять системи протиповітряної оборони та боєкомплекти, далекобійні ракети ATACMS, а також снаряди до артилерії та РСЗВ HIMARS.

Україна зможе поповнити запаси артилерійських снарядів і батарей ЗРК Patriot, а довгоочікувані ракети ATACMS забезпечать ефективне ураження цілей на тимчасово окупованих територіях, дадуть змогу порушити логістику і сповільнити просування ЗС Росії.

"Перепочинок" до 2025 року

Фінансування військових потреб Києва в розмірі понад 60 млрд доларів подарує "перепочинок" для ЗСУ і завдасть втрат окупантам. Вашингтон допоможе провести "ефективну оборону" і мінімізувати втрати ЗСУ, вважає науковий співробітник Національного інституту стратегічних досліджень Микола Бєлєсков.

Подальші перемоги України сильно залежать від виділення додаткової допомоги. Якщо згадати довгий шлях до вирішення питання про виділену допомогу, можна уявити, наскільки важкореалізованою і довгою виявиться перспектива наступних траншів. Багато в чому це пов'язано через опір республіканців у Конгресі, каже він Фокусу.

Доводиться розраховувати більше на Велику Британію та Європейський союз. Заради перемоги України, як каже аналітик, владі країн треба збільшити виробництво зброї та боєприпасів, щоб задовольнити потреби України, включно з 2025 роком.

Водночас опитані агентством Reuters експерти вважають, що продовження військової підтримки України у 2025 році виглядає вельми сумнівним. Невизначеність може настати, якщо Дональд Трамп переможе в президентських виборах. Відомий критик великих витрат за кордоном, він і радикальні республіканці в Конгресі поставлять Україну в умови військових кредитів.

Добивання "лінії Суровікіна"

На думку полковника запасу ЗСУ, військового експерта Петра Черника, Україна отримає від США насамперед артилерію і ракети до ЗРК Patriot. Подальший реальний бойовий сценарій виглядає так: спроби добити "лінію Суровікіна", багатокомпонентну лінію оборони на півдні, і вийти на Молочний Лиман (лиман Азовського моря на півдні Запорізької області, — ред.). Далі ЗСУ можуть перерізати сухопутний коридор до Криму і обвалити південний плацдарм.

Військова допомога зайде в Україну без зволікань. Більше запитань виникає в її обсязі, адже зброї в повномасштабній війні багато не буває, додає фахівець.

"Після успіхів на півдні треба подивитися і зрозуміти, яке буде наступне тактичне завдання", — наголосив аналітик у бесіді з Фокусом.

У росіян цілі прямо протилежні нашим: вийти на адмінмежі Донецької та Луганської областей. Тиск на Часів Яр входить у концепцію Москви. Чи візьмуть місто окупанти, покаже час, але на Бахмут їм знадобилося десять місяців.

Крім цього, ЗС РФ до кінця 2024 року хочуть розгорнути нові підрозділи. Міністр оборони РФ Сергій Шойгу оголошував про створення 14 нових дивізій, 16 механізованих бригад і двох загальновійськових армій. Сумарно виходить до 300 тисяч осіб, але такий великий ресурс швидко в бій не поставити.

"Тому росіяни знімають бригади морпіхів з Далекого Сходу для відправки в Україну. Не варто забувати, що ЗСУ ліквідують до 30 тисяч окупантів на місяць. Проста математика: за три місяці літа вийде до 90 тисяч, третина від цифр, задекларованих Москвою", — міркує Черник.

Потенціал для контрнаступу ЗСУ

Україна з жовтня 2023 року втратила 583 квадратних кілометри території через активні атаки Росії. Основна причина — брак артилерійських боєприпасів у ЗСУ, сказала Reuters Катерина Степаненко, аналітикиня з Росії в американському Інституті вивчення війни.

Допомога США надходить пізно, ЗСУ вже втрачають ініціативу. Фактично Захід подарував Росії час на підготовку до наступу, прогнозований на початку літа, вважає Степаненко.

Оптимістичніше бачить картину координатор групи "Інформаційний спротив", військовий експерт Олександра Коваленко. Насамперед допомога від США піде на стабілізацію лінії оборони. Скільки часу займе цей етап, залежить від поточної ситуації на всій лінії зіткнень, а не тільки на окремих ділянках, як Часів Яр.

"Завдання полягає в пропорційному розподілі сил із посиленою увагою на найгарячіші точки. Далі можна чекати накопичення резервів, штатної комплектації підрозділів для майбутнього контрнаступу ЗСУ", — пояснює експерт Фокусу.

При цьому допомоги від Європи ледь вистачало на підтримку оборони, тільки завдяки американській підтримці можна говорити про формування потрібного потенціалу для контрнаступу, додав Коваленко.

Безумовно, армія Росії спробує вести масовані атаки до прибуття озброєння зі США, але потрібно встигнути за лічені тижні. В окупантів залишилося вузьке вікно можливостей і реалізація масштабних планів явно неможлива.

США не подарують Україні "срібну кулю"

Західні ЗМІ критично оцінюють обсяги та результати очікуваних поставок. Американська допомога допоможе уповільнити наступ Росії, але не зупинити його. "Срібної кулі" для зупинки загарбників на полі бою точно немає, пише британська газета Financial Times.

ЗСУ виграють час для вирішення проблеми нестачі особового складу. Україна ефективніше вибудує захист критично важливої інфраструктури від ракетних ударів.

Співрозмовники видання застерігають: нинішня допомога дасть ЗСУ можливість воювати ще приблизно рік. Великий транш США може стати останнім у 2024 році. Є висока ймовірність, що наступні пакети допомоги виявляться в рази меншими.

"Рятувальне коло" для обложених українських збройних сил кинуто, але поставки навряд чи переламають хід війни, вказує агентство Bloomberg.

Німеччина цього тижня продовжить тиснути на європейських союзників, зокрема на Францію та Італію, щоб вони відправили Україні системи і компоненти ППО. Берлін уже зобов'язався надати Києву третю батарею Patriot.

На думку аналітиків американського Інституту вивчення війни, проблеми з транспортною логістикою відтермінують вплив допомоги США на ситуацію на лінії фронту протягом кількох тижнів. Становище може погіршитися, особливо якщо російські війська посилять атаки, щоб скористатися обмеженим вікном до прибуття нової зброї, зазначають в інституті.

"Поки американці сперечалися, наші діти вмирали"

Оглядач Оуен Метьюс у статті для британського щотижневого консервативного журналу The Spectator вказує, що Конгрес США виділив гроші в останній момент: російські війська опинилися на межі великого прориву в Україні.

Оскільки допомога застопорилася з жовтня 2023 року, а Євросоюз вчасно не знайшов боєприпаси, ЗС РФ стали випускати до шести снарядів на кожен постріл ЗСУ. Відсутність протиракетної оборони призвела до того, що балістичні та крилаті ракети майже повністю зруйнували енергоінфраструктуру в Харкові і серйозно пошкодили інфраструктуру Києва.

Прильоти ракет по житлових будинках по всій Україні після Нового року призвели до загибелі сотень мирних жителів, додає публіцист.

"Поки американці сперечалися, наші діти вмирали. Добре, що з'явиться більше зброї, але тепер ми знаємо своє місце. Знаємо, яку цінність [США надають] життям українців", — наводить видання коментар Михайла Співака, київського ІТ-інженера, який розробляє дрони для підтримки піхоти ЗСУ.

Побічно тезу Метьюса підтвердив генсек НАТО Столтенберг, заявивши, що затримка з допомогою США призвела до "реальних наслідків" на фронті. У Росії цілі місяці було набагато більше боєприпасів.

"Українці відчувають нестачу в артилерійських снарядах у співвідношенні 1 до 5 і навіть 1 до 10 залежно від ділянки лінії фронту. Ми бачимо, що все менше російських ракет і безпілотників збивають через нестачу засобів ППО", — сказав генсек телеканалу MSNBC.

Новий пакет від США допоможе Україні збивати російські ракети, утримувати лінію фронту і завдавати ударів по військових об'єктах усередині Росії, підсумував генсек Альянсу.

Нагадаємо, у Пентагоні кажуть, що на доставку допомоги Україні знадобиться менше тижня після її остаточного схвалення. Пакет почали формувати заздалегідь, щоб ЗСУ отримали зброю якомога швидше.

Секретар РНБО України Олександр Литвиненко раніше заявив, що Україна отримає рівно стільки допомоги, щоб "вона залишилася в грі, а не виграла війну".

Теги за темою
війна допомога
Джерело матеріала
loader