Харківська телевежа вкоротилась на 100 метрів і тепер має висоту 140 метрів. Частина, яка упала після удару ЗС РФ, монтувалась вертольотами і складалась з 13 окремих десятитонних елементів.
Руйнування Харківської телевежі схвилювало харків'ян, коли вони побачили, як на їхніх очах серед білого дня падає найвища металева конструкція. Вплив на жителів міста і був основною метою ЗС РФ під час удару 22 квітня. Про цілі ворога та можливість відбудови телевежі голова департаменту цивільного захисту Харківської обласної військової адміністрації (ОВА) Іван Сокол розповів на порталі "Радіо Свобода Україна".
Іван Сокол відзначив, що Харківська телевежа є одним з найвищих об'єктів у місті. Удар по ній відбувся вдень 22 квітня і це побачили місцеві жителі просто зі своїх вікон або з соцмереж, де з'явились відео від російських пропагандистів. На його думку, саме вплив на людей був головною метою ворога. Чиновник ОВА пояснив, що фахівці ще розбирають уламки техніки з телевежі. Тому він поки що не може сказати про остаточні збитки, завдані ударом ракети ЗС РФ. На сьогодні лише зрозуміло, що жителі Харкова та області не матимуть цифрового телебачення.
"Уявіть собі серед білого дня 16:40 був завданий ракетний удар по вежі, яка є, фактично, найвищим об'єктом в місті Харкові. Ну, звісно, трохи це схвилювало людей. Фахівці намагаються розібратись з результатами обстрілу — яка пошкоджена апаратура і передавачі", — пролунало у ефірі порталу.
Представник адміністрації також повідомив, чи є можливість відбудувати Харківську телевежу. З його слів, під час війни це зробити неможливо, тому ремонтуватимуть лише після завершення бойових дій. Причина ускладнень відбудови — особливості конструкції.
"Якщо брати до уваги той спосіб, яким вона була збудована, то її відбудова можлива тільки після завершення остаточно бойових дій. Тоді можна буде казати про дійсно про відбудову зазначеної вежі", — заявив Іван Сокол.
Харківська телевежа мала висоту 240 метрів і була п'ятою за висотою в Україні. Її збудували у 80 рр. минулого століття. Споруда мала дві частини. Нижня частина — сітчаста оболонка, яка складається з металевих несучих поясів, ребер, діафрагм та розгорток. Друга частина, яка починається на висоті 140 метрів — тринадцять 10-тонних блоків, які монтувались за допомогою вертольота. Руйнування вежі відбулось саме на висоті 140 метрів.
Росіяни вже робили спроби зруйнувати Харківську телевежу. Зокрема, перші удари були завдані у березні 2022 року. Атаку здійснив літак Су-34, який збили українські пілоти. Телевежа отримала певні пошкодження, але тоді її відремонтували, — розповіли ЗМІ.
Обстріл Харкова — деталі удару по телевежі
Зазначимо, відео з кадрами удару ЗС РФ по телевежі в Харкові з'явились у мережі вдень 22 квітня. Голова Харківської ОВА Олег Синєгубов підтвердив, що ворог поцілив по об'єкту інфраструктури. Згодом представники "Укрспецзв'язку" розповіли, що місцеві жителі втратили можливість дивитись цифрове телебачення. Втім, збереглись інші канали зв'язку — FM-станції, телебачення супутникове, кабельне, через Інтернет.
Нагадуємо, 23 квітня речник Повітряних сил Ілля Євлаш пояснив, що ворог невипадково влучив по Харківській телевежі, і пояснив, які наміри мали росіяни. Тим часом аналітики Інституту вивчення війни пояснили, навіщо ЗС РФ почали масовані та регулярні удари по обласному центру на сході.