Мертва зірка в близькій галактиці зробила щось несподіване: таке побачили вперше
Мертва зірка в близькій галактиці зробила щось несподіване: таке побачили вперше

Мертва зірка в близькій галактиці зробила щось несподіване: таке побачили вперше

Масивна зірка в галактиці M82 жила швидко, померла молодою і залишила після себе надзвичайно магнітний труп.

Магнетар у галактиці М82 нещодавно послав у космос величезний спалах гамма-випромінювання. Магнетари є залишками померлих масивних зірок, і вони мають найсильніші магнітні поля у Всесвіті. Іноді зміна надзвичайно потужних магнітних полів вивільняє величезний вибух енергії, тобто гігантський спалах, який є настільки яскравим, що його можна побачити навіть з відстані в кілька десятків мільйонів світлових років. За останні 50 років астрономи бачили такі спалахи всього три рази, і жодного разу в іншій галактиці. Результати дослідження були опубліковані в журналі Nature, пише Inverse.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Надзвичайно сильний спалах гамма-випромінювання зафіксувала орбітальна обсерваторія INTEGRAL. Цей спалах виник у дуже яскравій галактиці М82, яка ще називається галактика Сигара, де повно масивних зірок і розташована вона на відстані 12 млн світлових років від нас. За космічними мірками це близька галактика.

Найчастіше подібні спалахи гамма-випромінювання або гамма-сплески фіксують під час зіткнення двох нейтронних зірок або нейтронних зірок і чорних дір. Але такі спалахи здебільшого відбуваються в дуже далеких галактиках, розташованих за мільярди світлових років від нас, у галактиках, наповнених дуже старими зірками. Але галактика М82 сповнена молодих зірок, а тому подібний спалах гамма-випромінювання був несподіваним.

Надзвичайно сильний спалах гамма-випромінювання зафіксувала орбітальна обсерваторія INTEGRAL. Цей спалах виник у дуже яскравій галактиці М82, яка ще називається галактика Сигара, де повно масивних зірок і розташована вона на відстані 12 млн світлових років від нас. За космічними мірками це близька галактика
Фото: NASA

Астрономи припустили, що це явище могло виникнути на магнетарі, тобто різновиді нейтронної зірки, що має найсильніше магнітне поле у Всесвіті. Нейтронні зірки виникають після вибуху наднової, коли вмирають масивні зірки. Поки що астрономи до кінця не розуміють, як саме народжуються магнетари.

За словами авторів дослідження, відомо, що на магнетарах інколи виникають спалахи і припускається, що це відбувається через зміни в магнітному полі мертвої зірки. Але такі спалахи виникають дуже рідко. За останні півстоліття астрономи змогли побачити лише 3 такі події: двічі в нашій галактиці та один раз у супутнику Чумацького Шляху — галактиці Велика Магелланова Хмара (по суті, вона є "передмістям" нашої галактики).

Магнетари є залишками померлих масивних зірок, і вони володіють найсильнішими магнітними полями у Всесвіті. Іноді зміна надзвичайно потужних магнітних полів вивільняє величезний вибух енергії, тобто велетенський спалах, який є настільки яскравим, що його можна побачити навіть із відстані в кілька десятків мільйонів світлових років.
Фото: wikipedia

Астрономи ніколи не бачили гігантського спалаху магнетара в іншій галактиці. Але зображення обсерваторії INTEGRAL підтвердили, що гамма-випромінювання було викликане спалахом магнетара в галактиці М82. Це яскрава спіральна галактика, де відбувається бурхливий процес появи нових зірок.

Гамма-сплеск, виявлений вченими, виглядав дещо інакше, ніж інші подібні події. Після космічного зіткнення, яке спричиняє звичайний гамма-сплеск, у космосі спостерігаються рентгенівське та видиме світло протягом кількох годин або днів після події. Але внаслідок спалаху магнетара жодного післясвітіння не було. Це був дуже короткий викид гамма-випромінювання, який тривав менше секунди.

Вчені сподіваються, що недавній спалах магнетара в галактиці M82 допоможе відповісти на питання про те, як і чому це відбувається. Також астрономи сподіваються з'ясувати, як формуються і зрештою вмирають магнетари.

Розуміння дивної поведінки магнітних зоряних трупів допоможе дізнатися, чому деякі наднові залишають після себе звичайні нейтронні зірки, тоді як інші — магнетари, а треті — пульсари. Останні є нейтронною зіркою, що швидко обертається і випускає рентгенівські промені зі своїх полюсів, як космічні маяки.

Як уже писав Фокус, телескоп Габбл відзначив 34-ту річницю барвистим подарунком. Він зробив знімок космічної Маленької Гантелі. Отримано нове зображення планетарної туманності, яка розширюється зі швидкістю, еквівалентною польоту із Землі на Місяць за 7 хвилин.

Теги за темою
Космос
Джерело матеріала
loader
loader