Глибоко в горах знаходиться сховище насіння і рослин, які можуть бути використані в разі глобальної катастрофи. Сховище розташоване на глибині 120 метрів і в нього майже нікого не пускають.
Самотнє сховище, розміщене в схилі скелі на замерзлому острові далеко від узбережжя материкової Норвегії, є віддаленим місцем заощадження насіння основних сільськогосподарських культур на випадок його втрати або катастрофи. Про це пише Daily Star.
"Сховище Судного дня" розташоване на глибині 120 метрів і в нього майже нікого не пускають. Будівництво всесвітнього банку для збереження посадкового матеріалу всіх сільськогосподарських рослин, що існують у світі, розпочалося 2006 року. Проєкт здійснювався за кошти Норвегії й коштував їй 9 млн доларів.
Всесвітнє сховище насіння зберігає 1 214 827 зразків, зібраних у різних країнах світу. Величезну будівлю було побудовано для забезпечення спеціального запасу на випадок, якщо щось піде не так. Тому притулок часто пов'язують із Судним днем. Розташований на замерзлому норвезькому острові Шпіцберген далеко не самотній у своїй ролі сховища насіння, але одна особливість вирізняє його з-поміж інших.
На відміну від інших генофондів, це ізольоване сховище є резервною копією резервних копій. За словами представників міжнародної некомерційної організації Crop Trust, яка оплачує частину експлуатаційних витрат сховища, "мета Шпіцбергена — створити резервні колекції генних банків, щоб забезпечити основу наших майбутніх поставок продовольства".
"У всьому світі понад 1700 генних банків зберігають колекції продовольчих культур, але багато хто з них є вразливим, схильним не тільки до природних катаклізмів і воєн, а й до катастроф, яких можна було б уникнути. Наприклад, брак фінансування або погане управління. Така буденна річ, як морозильна камера, що погано працює, може погубити цілу колекцію. А втрата сорту сільськогосподарських культур так само незворотна, як зникнення динозавра, тварини або будь-якої іншої форми життя", — заявив представник організації.
У сховищі насіння зберігаються дублікати (резервні копії) зразків насіння зі світових колекцій сільськогосподарських культур на випадок катастрофи або втрати. Безпека в схованці на високому рівні, доступ дозволено тільки тим, хто вніс гроші за комірки. Сховище дає змогу зберігати до 2,25 млрд насінин. Станом на 2020 рік із трьох залів використовується тільки один. Загалом станом на 2020 рік у сховищі перебуває понад 900 тисяч насінин.
Раніше Фокус повідомляв, що блогер проник у покинутий пункт управління атомною станцією. Лукка Венчурс надихнувся документальним фільмом про трагедію на "Фукусімі-1" і вирішив побачити АЕС на власні очі.
Також стало відомо, що на пляжі через роки з'явилися небезпечні реліквії Другої світової війни. Предмети, які були поховані в піску після того, як їх викинуло на берег у 1950-х роках, знову стали видні. Місцевих жителів закликали триматися від них подалі задля власної безпеки.