Останні дослідження незвичайних знарядь праці стародавньої людини принесли з собою трохи ясності та безліч запитань для вчених. На відміну від сучасних сокир, вони використовувалися зовсім для інших потреб.
Серед усіх стародавніх артефактів гігантські ручні сокири вирізняються не тільки своїми розмірами, а й загадками, які вони приховують. На відміну від більш поширених сокир, довжина яких у середньому становить 10-15 сантиметрів, ці величезні інструменти могли перевищувати 20 сантиметрів, що спантеличує археологів їхнім призначенням і корисністю. Їхня важкість і громіздкість підштовхнула вчених розібратися в питанні їхнього існування та походження, пише John Hawks.
У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!
Минулого року команда Летті Інгрі виявила незвичайну знахідку на території Морської академії в південно-східній Англії — ручну сокиру завдовжки майже 30 сантиметрів. Цей гігантський інструмент, сформований у вигляді фікрона — тип ручної сокири, відомий своїм подовженим наконечником і ретельно обробленими лускатими краями, показав не лише майстерність його творців, а й привідкрив ученим завісу таємниці значення таких гігантських інструментів. Приблизно в той самий час Люк Дейл і його колеги розпочали комплексне дослідження, присвячене цим величезним гандаксам на території Великої Британії, і з'ясували, що лише мала частина, близько 1%, усіх розкопаних гандаксів були такого гігантського розміру. Їхнє дослідження дало змогу припустити, що виготовлення таких інструментів не було спеціалізованою практикою, а радше випадковим результатом процесу виробництва кам'яних знарядь.
Водночас в окремому дослідженні вчених, вивчалася практичність цих інструментів за допомогою експериментальної археології. Вони надали учасникам як стандартні, так і гігантські ручні сокири для виконання таких завдань, як нарізання, зішкрябування і копання. Результати виявилися вельми повчальними: в той час як гігантські ручні сокири не справлялися з нарізкою і були громіздкими для зіскоблювання, вони перевершували їх у завданнях копання, що свідчить про потенційну і важливу нішу використання цих інструментів у доісторичні часи.
Роль гігантських ручних сокир продовжує залишатися предметом інтересу як учених, так і громадськості. Деякі дослідники стверджують, що ретельне виготовлення і характерний зовнішній вигляд ручних сокир, особливо великих, могли служити соціальним сигналом у стародавніх громадах, демонструючи майстерність виготовлювача і надійність виготовлювача як майстра. Ця теорія пропонує науці розглянути ширші соціальні та культурні причини виготовлення інструментів в еволюції людини, малюючи картину стародавніх спільнот, у яких артефакти були не просто інструментами виживання, а й маркерами ідентичності та компетентності.
Раніше Фокус писав про виявлення археологами найдавніших останків людини. Відкриття скам'янілостей людини в печері Там Па Лінг, розташованій на півночі Лаосу, дало неоціненну інформацію про історію нашого виду. Ці стародавні останки, яким 68 000-86 000 років, ідентифіковані як Homo sapiens.
Також Фокус писав про виявлення екстраординарного динозавра, який є предком сучасних птахів. Дослідники вважають, що знайдені в Оксфордширі, Глостерширі та Дорсеті скам'янілості є першими в історії прикладами терізінозавра і троодонтида на території Британії.