Через війну, багато українців змушені були виїхати в більш безпечні регіони та стати внутрішньо переміщеними особами. Вони мають право на допомогу від держави. На призначення виплати для ВПО впливає середньомісячний сукупний дохід. Як і на призначення усіх видів соціальних допомог.
Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» пояснили, як обчислюється середньомісячний сукупний дохід працездатної особи, яка не має доходів.
При вирішенні питання про призначення соціальних допомог є окремі правила для обчислення доходу працездатної особи, дохід у якої фактично відсутній.
Так, відповідно до п. 13 Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги під час обчислення державної соціальної допомоги для розрахунку середньомісячного сукупного доходу за кожний місяць, в якому відсутні доходи, включаються:
0,5 розміру мінімальної заробітної плати станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, для:
- працездатних працюючих/непрацюючих осіб, які не мали доходів,
- працездатних працюючих/непрацюючих осіб, доходи яких були меншими за 0,5 розміру мінімальної заробітної плати протягом періоду, за який враховуються доходи,
- якими чи за яких не сплачено ЄСВ в розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом 3 місяців періоду, за який враховуються доходи,
- осіб, які перебувають у трудових відносинах і за яких не сплачено ЄСВ в розмірі, не меншому від мінімального, у зв’язку з наявною заборгованістю роботодавця із сплати ЄСВ (крім військовослужбовців або осіб, які відповідно до законодавства звільнені від сплати ЄСВ);
- осіб, які зареєстровані у центрі зайнятості та не отримували допомогу по безробіттю;
- осіб, які доглядали за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними 6-річного віку.
0,25 розміру мінімальної заробітної плати станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, для:
- осіб, які досягли 18-річного віку та навчалися за денною/дуальною формою здобуття освіти в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти та протягом періоду, за який враховуються доходи, не отримували стипендії,
- осіб, які зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або перебувають на обліку в центрі зайнятості як такі, що шукають роботу, більше ніж 12 місяців станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, та в шестимісячному періоді отримання допомоги на дітей одиноким матерям/державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям не працевлаштувалися у зв’язку з відсутністю підходящої роботи або направлені центром зайнятості на професійне навчання.
Виняток: отримання особою в період, за який враховуються доходи, пенсії, стипендії, соціальних допомог, або звернення за призначенням окремих видів соціальних допомог (наприклад, такої як тимчасова державна допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів тощо) або перебування на строковій військовій службі чи у складних життєвих обставинах, пов’язаних із тривалою хворобою, підтвердженою висновком ЛКК; або досягнення пенсійного віку без права на пенсію у зв'язку з відсутністю стажу.
В цих випадках враховуються фактично отримані особами доходи.
Нагадаємо, як обчислюється розмір пенсії за віком. Відповідно до частини першої статті 27 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», пенсія за віком обчислюється за спеціальною формулою.