"Мертве місто": подорож до Чорнобиля, який пережив російську окупацію
"Мертве місто": подорож до Чорнобиля, який пережив російську окупацію

"Мертве місто": подорож до Чорнобиля, який пережив російську окупацію

У багатьох країнах є міста-привиди, за якими стоїть сумна історія. Найчастіше вони спорожніли внаслідок війни, катаклізмів чи економічних причин.

У нашій державі теж є така локація, про яку знає весь світ. Сьогодні розкажемо про один із найнезвичайніших варіантів для подорожі Україною. 

Що там зараз? 

Після катастрофи минуло майже 40 років, а інтерес досі не вщухає. Знімають фільми та серіали, пишуть книжки, роблять комп’ютерні ігри. А поціновувачі гострих відчуттів навіть їдуть до Чорнобиля, щоб побачити моторошну картину на власні очі. 

Забруднена місцевість поблизу сумнозвісної атомної електростанції ділиться на три частини: особливу, 10-ти і 30-ти кілометрові зони. У межах цих точок знаходяться проммайданчик ядерної установки, а також населені пункти.

Всупереч деяким міфам, локація відкрита для відвідування. Проте після тимчасової окупації території російськими загарбниками гуляти містечком стало небезпечно, адже велика частина території була замінована.  

"Мертве місто": подорож до Чорнобиля, який пережив російську окупацію

Яке місто є "привидом"?

Нині в Чорнобилі живе понад 1000 людей. Це ті, хто обслуговує установи та підприємства Зони відчуження, і ті, хто повернувся у рідні краї після трагедії. Не можна сказати, що тут кипить життя, але й занедбаним його точно не назвеш. Магазини працюють, навіть є сувенірні крамниці. 

Увагу привертають два монументи. На першому список сіл, уражених радіацією. А на другому, біля пожежної частини, імена ліквідаторів аварії.

А ось Прип’ять – це повністю занедбане і мертве місто. Саме сюди водять туристів. Пересуватися ним самостійно не рекомендується, оскільки тут живуть дикі тварини.

"Мертве місто": подорож до Чорнобиля, який пережив російську окупацію

Що можна побачити 

Пам’ятки, якщо про них можна так сказати, це непримітні споруди, які за звичайних обставин не привертали б уваги. Як правило, маршрут пролягає через центр, Прип'яті, покинуті будинки, магазини та колишні підприємства й установи критичної інфраструктури.

Славнозвісний Рудий ліс є одним із "ліквідаторів" аварії. Того фатального дня він взяв на себе величезну дозу радіоактивного пилу. Більшість дерев загинуло, а ті, що залишилися, набули іржавого відтінку. Звідси й така назва. Під час дезактивації Зони відчуження парк знесли та поховали, але через деякий час природа почала відроджуватися.

Дорогу, яка лежить над залізничними коліями, нарекли Мостом смерті. Сюди в день трагедії приходили місцеві жителі, щоб побачити палаючий реактор. Тоді вони не знали, що наражають себе на небезпеку.

Одним із символів Прип’яті та всієї Зони відчуження стало Колесо огляду. На ньому  жодного разу так і не покаталися діти. Відкриття планувалося на 1 травня 1986 року. Але не судилося. Цікаво, що у вересні 2017-го польські туристи ненадовго запустили атракціон, щоб зняти відео.

У Палаці культури "Енергетик" колись проходили активні вечори. У ньому працювали клуби за інтересами, виступали місцеві та приїжджі артисти, проводилися концерти та вистави. Восени 2016-го тут знову на мить запалилося життя. Українські сталкери підсвітили напис закладу жовтими й білими діодними стрічками. Так вони відзначили 30-річчя трагедії та 10-річчя виходу гри "S.T.A.L.K.E.R.".

Найнезвичнішим спорудженням у Зоні відчуження вважається радіолокаційна станція "Дуга". Ще її називають "Російський дятел". Це величезна металева конструкція. Довжина і висота однієї антени — 460 і 150 метрів відповідно, а другої — 230 і 110. На початку свого існування цей секретний об’єкт значився на картах як піонерський табір. Навіть ходили чутки, що це "прилад для читання думок". Насправді проєкт створили  для виявлення пусків міжконтинентальних балістичних ракет. Ним планували приймати сигнали з Європи та Північної Америки. Зараз це улюблене місце екстремалів.

"Мертве місто": подорож до Чорнобиля, який пережив російську окупацію

Як потрапити 

Поїхати до Чорнобиля можна з 18 років, звісно, якщо не має медичних протипоказань. Найлегальніший і найбезпечніший спосіб — замовити екскурсію. Їх у великій кількості пропонують турагентства.

Фахівці допоможуть отримати допуск у Зону відчуження, проведуть найцікавішими місцями та розкажуть їхню історію. Зазвичай тур починається з Києва.

Чи можна потрапити самостійно? Так, але складно. Для початку, потрібно отримати дозвіл на в’їзд і пройти радіометричний контроль. Пробиратися "зайцем" вкрай не рекомендується. Територія охороняється правоохоронцями та прикордонниками. Патрульні регулярно оглядають місцевість, щоб не пропускати мародерів, які шукають радіоактивний метал для продажу.

Врахуйте, що незаконне проникнення карається законом, а також це небезпечно для здоров’я. Особливо зараз, коли значна частина території замінована.

Поціновувачам історій, особливо похмурих, рекомендуємо придивитися до цього напрямку. Але закликаємо відповідально підійти до такої подорожі, а в ідеалі взагалі відкласти мандрівку до мирних часів. 

Раніше OBOZ.UA розповідав про міста-привиди з усього світу. 

Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та у Viber. Не ведіться на фейки!

Джерело матеріала
loader
loader