Мобілізація, енерготерор, зубожіння: названі головні ризики для України в 2024 році
Мобілізація, енерготерор, зубожіння: названі головні ризики для України в 2024 році

Мобілізація, енерготерор, зубожіння: названі головні ризики для України в 2024 році

Міністерство економіки у консенсус-прогнозі перерахувало ключові зовнішні та внутрішні ризики для економіки України. Серед них, зокрема, масштабна мобілізація та дефіцит виробництва електроенергії.

Експерти у своїх прогнозних сценаріях щодо ситуації в економіці країни розділилися на дві групи: одна група включає оптимістично налаштованих експертів, які виходять з того, що війна закінчиться у 2024 році, тоді як інша група експертів, що налаштовані песимістично, припускає, що війна може тривати і в 2025 році. Оптимістичний прогноз щодо економіки України побудований на припущенні, що вже у 2024 році Україна вийде на переговорний процес, внаслідок якого бойові дії будуть припинені. Про це пише Фокус у статті "Коли закінчиться війна. Оптимістичний та песимістичний економічні сценарії на 2024 рік".

За даними консенсус-прогнозу, найбільш значущими серед зовнішніх ризиків упродовж 2024-2027 років виявилися наступні:

  • послаблення, затримка або призупинення фінансової підтримки України зі сторони міжнародних партнерів, зокрема зменшення обсягу фінансування від ЄС та США (в т.ч. внаслідок внутрішньополітичної ситуації в країнах-партнерах);
  • глибока соціалізація значної частини біженців за кордоном із мінімальною ймовірністю їх повернення у майбутньому, продовження у зв’язку з цим відтоку населення з України (чоловіки поїдуть до своїх сімей) після завершення війни.

Тим часом,серед внутрішніх ризиків для вітчизняної економіки упродовж 2024-2027 років високими виявилися:

  • демографічна криза: дефіцит трудових ресурсів – надвеликий відсоток населення, що потребує соціальної підтримки (пенсіонери, діти, інваліди) – гендерний зсув;
  • низький рівень реалізації реформ;
  • додаткова емісія грошових коштів для фінансування видатків державного бюджету або Пенсійного фонду, інших фондів соціального страхування;
  • посилення неплатоспроможності суб’єктів економічної діяльності;
  • зубожіння переважної частини населення.
Масштабна мобілізація оцінюється, як високий ризик, що негативно впливатиме на економічні показники
Фото: УНІАН

Також експерти на 2024 рік серед головних ризиків виділили такі як "Значний дефіцит потужності в електроенергетиці (енерготерор)" і "Отримання низького врожаю зернових культур". Упродовж 2024-2025 років експертами очікується і "Масштабна хвиля мобілізації" — цей ризик вперше оцінювався експертами та отримав високі оцінки, що свідчить про розуміння негативного впливу на економічні показники.

"Зараз роботодавці кажуть, що в них є велика нестача робітників для підтримання виробничої активності, торгівельної активності, різних видів діяльності. Тобто немає людей, які фізично могли би формувати цю ділову активність, яка б підвищувала ВВП. Тож так, це проблема. І бронювання, яке передбачене законодавством, не вирішує її. Є пріоритетні напрямки, це ВПК, безумовно, та кілька інших галузей, де обсяг бронювання співробітників-чоловіків буде значним. Але інші сектори економіки мають менше можливостей для бронювання, тож тут є свої питання", — каже фінансовий аналітик Андрій Шевчишин.

Пошкодження електростанцій та мереж призводить до відключень підприємств від електроенергії, а значить, до падіння обсягів виробництва
Фото: УНІАН

Експерти кажуть, що протягом 2024 року прогнози щодо зростання ВВП України можуть бути неодноразово переглянуті, адже забагато ризиків мають вплив на сценарії. "Прогноз зростання економіки може бути скориговано в бік погіршення через можливі ризики, які не було враховано у попередніх моделях. Зокрема, це можуть бути ризики, пов'язані з перебоями постачання електроенергії внаслідок пошкодження енергетичної системи, атакою на портову логістику, погіршення безпекових ризиків тощо. Проте, з позитивного боку виступає збільшення міжнародної допомоги через схвалення пакету від США. Але баланс ризиків поки що іде в бік можливого погіршення прогнозів впродовж року", — каже Олександр Печерицин, директор департаменту аналітичних досліджень Райффайзен Банку.

Серйозним викликом для України є глибока соціалізація значної частини біженців за кордоном із мінімальною ймовірністю їх повернення у майбутньому

За його словами, якщо враховувати поточний стан енергосистеми, припущення щодо більшої її захищеності в найближчому майбутньому, збільшення обсягів імпорту, збільшення загальної потужності дизельних генераторів, а також наявність часу для відновлення або певного заміщення потужностей до початку пікового сезону споживання наприкінці 2024 року, то поки що поточні оцінки вбачають можливе зниження сукупного виробництва електроенергії до 10%, що може обмежити потенціал економічного відновлення максимум на 1,1% від поточного прогнозу. Але ці оцінки можуть коригуватися в ту чи іншу сторону в залежності від подальшого стану енергосистеми, можливості її часткового відновлення та наявності заміщуючих потужностей.

Важливо Трипільську ТЕС знищено: чи буде Київ та область зі світлом

Нагадаємо, збитки внаслідок дій російських окупантів в Україні вже склали близько $500 млрд, а заморожені активи РФ навіть у випадку повної передачі коштів Україні не перекриють всі потреби країни у відновленні.

Раніше повідомлялось, що ракетні атаки на об’єкти енергетики України не припинятимуться, тож країна потребує впровадження та розвитку електростанцій розподіленої генерації.

Теги за темою
Економіка
Джерело матеріала
loader
loader