Китайські ринки, українські ризики та мир: три теми, які обговорюватиме лідер КНР у Франції
Китайські ринки, українські ризики та мир: три теми, які обговорюватиме лідер КНР у Франції

Китайські ринки, українські ризики та мир: три теми, які обговорюватиме лідер КНР у Франції

Лідер Китаю Сі Цзіньпін наголосив, що Китай не є причиною, стороною чи учасником російсько-української війни. Але зазначив, що Пекін завжди відігравав конструктивну роль у сприянні мирному врегулюванню.

У неділю, 5 травня, у французькому аеропорту Орлі приземлився урядовий літак КНР і розпочалося європейське турне лідера Китаю Сі Цзіньпіна та його дружини Пен Ліюань. Про це 5 травня пише французька Le Figaro.

У колонці, опублікованій у виданні на самому початку свого візиту до Франції, лідер Китаю наголосив, що він прибув до Парижа з трьома посланнями з Пекіна, але почав зі слів дружби і подяки. Цзіньпін заявив, що Франція має унікальний шарм, але головне, що вона — батьківщина багатьох великих філософів, письменників і художників, які багато століть надихали людство. І він назвав Францію першою західною країною, яка об'єдналася з Новим Китаєм.

70 років Принципам мирного співіснування

За словами Сі Цзіньпіна, Китай насамперед продовжуватиме працювати з Францією над зміцненням зв'язків і координації для збереження миру та стабільності. Він нагадав, що 1954 року прем'єр-міністр КНР Чжоу Еньлай уперше висунув їх:

  • взаємна повага суверенітету і територіальної цілісності;
  • взаємний ненапад;
  • взаємне невтручання у внутрішні справи;
  • рівність і взаємна вигода;
  • мирне співіснування.

За 70 років, на думку лідера Китаю, ці принципи здобули широке визнання в різних країнах і сьогодні є важливими стандартами, що регулюють сучасні міжнародні відносини. Водночас і КНР сумлінно застосовує ці принципи. За 70 років існування Новий Китай:

  • жодного разу не розв'язав війну;
  • не окупував жодної п'яді чужої землі;
  • включив у свою Конституцію прихильність мирному розвитку;
  • узяв на себе зобов'язання серед найбільших країн з ядерною зброєю не вдаватися до неї першими.

Цзіньпін нагадав, що останніми роками він особисто висунув Ініціативу глобального розвитку, Ініціативу глобальної безпеки та Ініціативу глобальної цивілізації, які є вдосконаленням глобального управління та реагування на виклики розвитку людства, а також користуються підтримкою більш ніж 100 країн і міжнародних організацій.

"Ми розуміємо потрясіння, які українська криза викликає у європейців. Китай не є причиною цієї кризи і не є її стороною чи учасником. Але ми завжди відігравали конструктивну роль у сприянні мирному врегулюванню", — зупинився Сі на російсько-українській війні.

Він закликав дотримуватися мети і принципів статуту ООН — поважати суверенітет і територіальну цілісність усіх країн, наполягав на необхідності не використовувати ядерну зброю або вести ядерну війну.

"Ми надали Україні гуманітарну допомогу, а наш спецпредставник здійснив кілька поїздок до відповідних країн. Що довше зберігається криза, то більше страждають Європа і світ. Ми сподіваємося, що мир і стабільність швидко повернуться в Європу, і маємо намір працювати з Францією і всім міжнародним співтовариством, щоб знайти хороші шляхи вирішення кризи", — пообіцяв Сі Цзіньпін.

Згадав він і палестино-ізраїльський конфлікт, де фундаментальним рішенням бачить створення незалежної палестинської держави.

"Як неодноразово демонструвала історія, постійна нестабільність здебільшого пояснюється відсутністю ефективного виконання резолюцій Організації Об'єднаних Націй, безперервною ерозією основи "рішення про дві держави" та відхиленням близькосхідного мирного процесу", — констатував лідер Китаю і закликав сприяти поверненню миру на Близький Схід.

60 років дипломатичних відносин

Сі Цзіньпін наголосив, що Китай продовжуватиме вибудовувати з Францією дипвідносини, які встановив ще генерал де Голль, керуючись своїм стратегічним баченням. Китайський лідер запевнив, що це рішення, яке вимагало духу незалежності в розпал холодної війни, довело свою справедливість і далекоглядність. Тож, на його думку, варто й надалі підтримувати мости обміну між Сходом і Заходом у напрямі діалогу та співпраці.

За словами Цзіньпіна, саме з Францією Китай встановив перше глобальне стратегічне партнерство і перший інституційний стратегічний діалог, розпочав перше співробітництво в галузі аеронавтики, цивільної атомної енергетики та ринків третіх сторін, а також виступив з ініціативами взаємного створення культурних центрів, які відіграли спрямовуючу роль між цивілізаціями світу.

75 років Новому Китаю

Сі Цзіньпін наголосив, що Китай розширюватиме свою відкритість для поглиблення співпраці з Францією та іншими країнами. Він зауважив, що 2024 року виповнюється 75 років від дня заснування Нового Китаю, який завдяки наполегливій праці китайського народу перетворився з бідної та відсталої країни на другу за величиною економіку світу і навів деякі цифри, що зафіксували подальший розвиток китайської економіки.

Так, у 2023 році спостерігалося зростання економіки на рівні 5,2%, а у 2024 році планується додати ще приблизно 5% і, насамперед, на більш якісному рівні розвитку. На думку лідера Пекіна, його країна залишиться двигуном глобального зростання і надасть можливості іншим державам.

Важливо "Китай відіграє ключову роль": Франція очікує "дуже чітких" сигналів Кремлю від Пекіна

Нагадаємо, ще на початку квітня в The Telegraph повідомили, що Україні загрожує підрив європейської підтримки. На виборах до Європарламенту можуть перемогти партії, які виступають проти військової допомоги.

Крім того, в ISW поінформували, що РФ може працювати над створенням інформаційних умов для майбутньої війни з НАТО. Аналітики підозрюють, що Кремль заздалегідь формує для себе можливість виправдати агресію.

Джерело матеріала
loader
loader