Звичний світ зруйнується: де і коли на Землі виникне наступний суперконтинент
Звичний світ зруйнується: де і коли на Землі виникне наступний суперконтинент

Звичний світ зруйнується: де і коли на Землі виникне наступний суперконтинент

Дослідники створили нову анімацію, що показує, як зміниться поверхня нашої планети в майбутньому.

Історія нашої планети налічує понад 4,5 мільярда років, за цей час зовнішній вигляд її поверхні змінювався неодноразово. Близько 200 мільйонів років тому останній суперконтинент планети Пангея почав розпадатися на частини, а тектоніка повільно переміщала континенти в те становище, яке нам відомо сьогодні, пише IFLScience.

Тектоніка плит була відкрита порівняно недавно. Ще 1912 року німецький метеоролог Альфред Вегнер перші припустив дрейф континентів, проте підтвердити цю теорію вдалося лише в 1960-ті роки, коли з'явилися нові технології, такі як ехолоти й магнітометри. Після цього вчені, які вивчають океанські хребти, змогли пояснити процеси руху тектонічних плит.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Відтоді вчені збирали та пропонували різні моделі тектоніки плит, включаючи в них все нові дані, а часом і нові континенти. Деякі дослідники також використовували моделі, щоб змоделювати, як наша планета може виглядати в геологічному майбутньому.

Тектоніка плит насправді не припиняється ні на хвилину, а вчені вже мають кілька запропонованих моделей того, який вигляд матиме наш майбутній світ. У новому дослідженні команда з Бангорського університету в Менай-Брідж (Велика Британія) представила нову модель, що вивчає вплив тектонічних плит на припливи й відливи та показує можливе утворення нового суперконтиненту на Землі.

Автори дослідження визнають, що їхня модель, по суті, є лише одним із можливих варіантів розвитку подій. Інші команди по всьому світу також створюють власні моделі, намагаючись з'ясувати, як у відносно найближчому геологічному майбутньому виглядатиме наша планета.

За словами провідного автора дослідження, океанографа Маттіаса Гріна зі Школи океанічних наук Бангорського університету, те, який вигляд наша планета матиме в майбутньому, навряд чи значить щось для людей сьогодні, оскільки ці зміни не відбудуться за нашого життя. Водночас подібні моделі здатні поліпшити наше розуміння взаємодії між тектонікою плит, кліматичною системою планети, земними океанами й навіть тим, як життя еволюціонувало на Землі.

Модель учених свідчить про те, що наразі Земля перебуває в періоді особливо сильної приливної енергії, і він триватиме найближчі 20 мільйонів років. Коли сформується наступний суперконтинент, океанські басейни сформують одну масивну водойму. Передбачається, що ця водойма матиме низьку енергію припливів, що призведе до менших хвиль і меншого змішування поживних речовин. На жаль, унаслідок цього процесу дно океану, ймовірно, стане позбавленим кисню і життя.

Раніше Фокус писав про те, що вчені з'ясували, що на Землі з'явиться новий суперконтинент: уже названо дату.

Теги за темою
дослідження вчені Земля
Джерело матеріала
loader