Сонце не допоможе. Хто платить за дешевий тариф на світло для населення
Сонце не допоможе. Хто платить за дешевий тариф на світло для населення

Сонце не допоможе. Хто платить за дешевий тариф на світло для населення

Головною проблемою енергоринку залишаються великі борги, зазначає експерт Андріан Прокіп. Це, зокрема, призводить до того, що із запізненням перераховуються гроші для субсидування населення.

А СВІТЛО БУДЕ? А ДАЙТЕ В БОРГ?

Борги на ринку електроенергії не дають про себе забути. За даними, які оприлюднює "Гарантований покупець", із кінця березня почалися несплати за ланцюжком фінансування субсидованого тарифу на електроенергію для населення. За результатами березня "Гарпок" недоотримав від компаній-донорів 1,07 млрд гривень, 11,25 млрд за результатами квітня та 4,05 млрд за перші дні травня. Судячи з даних, які оприлюднюються, складається враження, що за березень фактично компанії-донори не перерахували коштів для субсидування. Загалом утворення цього боргу не дивне й очікуване: "Енергоатом" почав ремонтну кампанію, а отже, заробляє менше, оскільки частина блоків у ремонті й просто не виробляють електроенергію, а "Укргідроенерго" зазнала суттєвих втрат потужностей унаслідок атак на енергосистему в березні.

На вихідних міністр енергетики заявив, що генерація з відновлюваних джерел (ВДЕ) суттєво допомагає нам у збалансуванні системи в умовах того критичного дефіциту потужностей, який виник унаслідок обстрілів енергосистеми цього року, що однозначно є правдою. Але ця правда не єдина, інші, щоправда, дуже сумні.

Зокрема, проблема боргів із виплат "зеленим" не зникла. Точно не зникла, адже тариф національної компанії "Укренерго", яка власне сплачує на фінансування зеленим, недофінансований. На жаль, уже кілька місяців не публікують консолідовану інформацію про рівень виплати виробникам із ВДЕ (графіки такого ж плану, як і з фінансування тарифу для населення).

Якщо роль ВДЕ така значуща, то чому державні компанії не розвивають цей сектор? Свого часу, наприклад, "Нафтогаз" мав дуже амбітні плани з будівництва сонячних і вітрових потужностей. Пригадую, один із членів наглядової ради Нафтогазу за 2020 рік навіть отримав велику премію за результатами роботи, які, зокрема, передбачали "прискорення переходу до сталої енергетики шляхом реалізації проєктів із генерації енергії сонця та вітру". Інша справа, що на той момент "Нафтогаз" набудував аж 35 МВт зелених потужностей, що складало менш ніж 0,5 % від встановленої потужності об’єктів ВДЕ (СЕС + ВЕС + БіоЕС) в Україні.

До речі, колись давно, коли це ще було не надто в тренді, "Енергоатом" збудував і мав власні вітрові електростанції. Але вони розміщувалися на територіях, що потрапили під окупацію у 2014 році. Тобто компанія мала досвід у сфері ВДЕ, але зараз цей сектор не розглядає для себе, зосередившись на проєктах атомних енергоблоків із достатньо довгим горизонтом планування та реалізації.

Фактично потужності ВДЕ в нас будували лише приватні компанії із залученням позикових коштів. Будували всупереч складному регуляторному середовищу та непрогнозованості ведення бізнесу.

Інша правда полягає в тому, що взимку ці потужності ВДЕ не будуть такими помічними, як зараз, у сонячну погоду. Та й споживання буде вищим. І щоб пройти наступну зиму, нам або потрібно відремонтувати пошкоджені потужності, або ж збудувати достатньо напівпікової та пікової газової генерації. Так у чому ж проблема? Чому не будують? А, так, стоп, знову ж через борги. На ринку електроенергії, що балансує, сума боргів сягнула 33 мільярдів гривень. Минулого тижня регулятор зробив крок назустріч будівництву потужностей — спростив умови приєднання їх до мереж. Але борги на ринку — суттєвий барʼєр, який ще не подолано. Складно уявити, що компанія купує та встановлює обладнання й починає виробляти і продавати електроенергію в цьому сегменті, а кошти отримає лише через рік чи півтора.

Автор висловлює особисту думку, яка може не співпадати із позицією редакції. Відповідальність за опубліковані дані в рубриці "Думки" несе автор.

Джерело

Важливо У травні – графіки відключень. Що зробить влада у відповідь на руйнування енергомережі
Теги за темою
електроенергія
Джерело матеріала
loader