Дослідники вперше задокументували таке явище, як спільна увага у диких тварин.
Нове дослідження показало, що зебри кивають один одному головою, щоб привернути увагу родичів і запросити до спільного заняття, наприклад, прогулянки або залицяння, пише New Scientist.
За словами вчених, можливо, вони виявили перший задокументований приклад сигналів, які тварини використовують для координації своєї поведінки.
Здатність групи тварин концентрувати увагу на спільній меті або об'єкті навколишнього середовища, відома як спільна увага. Ця здатність є ключовою у співпраці у людей, але вкрай рідко її досліджували у диких тварин.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Северін Хекс із Принстонського університету був першим хто помітив цікаву поведінку в саванних зебр (Equus quagga). Тварини демонстрували повторювані рухи головою і шиєю вгору і вниз. Вчений задався питанням, чи не можуть ці рухи бути сигналами для інших зебр.
Дослідник зі своїм колегою Деніелом Рубінштейном вивчили стадо зі 112 зебр у заповіднику в Кенії. Вчені фіксували кожен випадок, коли одна із зебр починала кивати головою, а решта реагували на її рухи.
Загалом спостереження за тваринами тривали 290 годин, під час яких було зафіксовано 164 похитування головою. Далі статистичний аналіз підтвердив, що зебри спеціально похитували головою, коли поруч були інші представники їхнього виду. Такий жест викликав реакцію у глядачів у 70% випадків, а всі реакції мали дружній характер. Тварина, яка відгукувалася на заклик, найчастіше, відкидала голову назад, немов даючи свою відповідь.
"Якби одна з тварин похитала головою і вирушила в дорогу, то зебра, яка відповіла, пішла б за нею. В інших випадках обидві зебри залишилися б на місці, щоб доглядати одна за одною", — кажуть дослідники.
Щоразу, коли похитування головою ігнорувалося іншими зебрами, у третині випадків перша тварина знову повторювала свої кивки протягом ще близько 30 хвилин.
"Важливість виявлення такого сигналу полягає в тому, що досі ми переважно шукали спільну увагу в приматів і домашніх тварин. Але тепер ми виявляємо, що такий вид спілкування, насправді, є широко поширеним", — наголошує Хекс.
Він додає, що відкриття має велике значення для еволюції складної соціальної поведінки серед тварин.
За словами Елізабетти Паладжі з Пізанського університету в Італії, схожий сигнал із погойдуванням головою є у плямистих гієн. Їхні дитинчата використовують своєрідні кивки, щоб запросити родичів погратися. Також це нагадує позіхання левів, яким позіханнями відповідають члени прайду.
Нагадаємо, вчені дали відповідь на запитання: зебри білі з чорними смугами чи навпаки. Вчені дають чітку відповідь на питання щодо кольору шкіри зебр, але з кольором шерсті все складніше.