Першу неділю після найбільшого християнського свята називають Провідною неділею. В цей день люди згадують померлих та ходять на цвинтар.
Віряни мають особливі традиції пов’язані з Провідною неділею. Щоб дізнатися про них детальніше, читайте далі матеріал від OBOZ.UA.
Цього року в Україні відсвяткували Великдень 5 травня, а отже Провідна неділя припадає на 12 число.
В народі це свято називають по-різному, наприклад, Антипасха, Фомина неділя або Червона гірка.
Остання назва з’явилася ще за часів язичництва. Так називали дні справжньої теплої та квітучої весни. Тоді люди підіймалися на найвищий пагорб біля поселення, розпалювали там багаття, співали пісні та водили хороводи.
Значення Провідної неділі
Згідно з віруванням, на Великдень Господь випускає душі померлих на землю, тому впродовж тижня після цього свята, який називають Світлим, заведено залишати крашанки на підвіконні та запалювати свічку. Це робиться, щоб втамувати голод покійних та допомогти їм знайти шлях додому.
Рівно через тиждень після Великодня, в Провідну неділю душі повертаються назад на небеса, тому віряни ходять на кладовище, щоб попрощатися з ними.
Трапеза на кладовищі
Історики вважають, що традиція проводу душ з’явилася ще за часів язичництва. Тоді люди поминали померлих в період оновлення природи, що символізував колообіг життя та смерті. Тоді і з’явилася традиція їсти на кладовищі, бо вважалося, що так живі набираються сил, а мертві заспокоюють свій дух.
Згодом традиція перекочувала до християнства. Люди почали приносити на цвинтар паски, крашанки, коливо та інші страви, які подобалися їхнім близьким при житті. Однак сьогодні священники не рекомендують влаштовувати трапези на кладовищі, а обмежитися лише квітами та молитвою.
Традиційне привітання
Протягом 40 днів після Великодня віряни вітаються одне з одним фразами "Христос Воскрес!" - "Воістину воскрес!". Однак для Провідної неділі існує своє особливе привітання.
Під час того, як ви наближатиметесь до могил, варто промовити : "Дай нам, Боже, щастя, здоров’я, всякого добра, а померлим дай, Боже, лежати та цю землю тримати".
Раніше OBOZ.UA розповідав, коли у 2024 році святкуватимуть Вознесіння Господнє і Трійцю.
Підписуйтесь на канали OBOZ.UA в Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.