Хіміки синтезували високореактивну хімічну сполуку, яка 120 років не давала спокою поколінням вчених. Науковий прорив може допомогти у розробці інноваційних методів лікування, виготовленні здорової сільськогосподарської продукції та вдосконаленої електронної техніки.
Десятиліттями дослідники вивчають молекули під назвою N-гетероарени – кільцеподібні хімічні сполуки, що містять один або більше атомів азоту. Синтезувати їх вдалось вченим Науково-інженерного коледжу міст-побратимів Університету Міннесоти, пише SciTechDaily.
Біологічно активні молекули з N-гетероареновим ядром широко використовуються в медицині, фармацевтиці, агросекторі і електроніці.
"Хоча пересічна людина не замислюється про гетероцикли щодня, ці унікальні азотовмісні молекули широко застосовуються в усіх сферах людського життя", – говорить Кортні Робертс, старший автор дослідження.
Челендж для хімічної спільноти
Ряд галузей промисловості не обходиться без молекул. Але їх створення – надзвичайно складне завдання для хіміків. Попри неодноразові спроби, вченим не вдавалось створити серію таких молекул.
Одна з причин полягає в тому, що ці молекули надзвичайно реактивні. Хімікам навіть довелось використовувати комп'ютерне моделювання – лише для того, щоб зрозуміти, що їх неможливо створити. Проблема тяглась понад століття – рішення для створення цієї хімічної речовини не було.
"Нам вдалося провести ці хімічні реакції за допомогою спеціального обладнання і вилучити все, що міститься в атмосфері. Експеримент проводився під азотом у закритому камерному боксі, що створює хімічно неактивне середовище для тестування та переміщення зразків", – прокоментувала Дженна Хамке, аспірантка хімічного факультету Університету Міннесоти.
Експерименти проводились із використанням металоорганічного каталізу – взаємодії між металами та органічними молекулами. Дослідження вимагало співпраці між хіміками-органіками та хіміками-неорганіками. В Університеті Міннесоти кажуть, що у них унікальний хімічний факультет.
"У нас немає формальних підрозділів, що дозволило нам зібрати команду експертів у всіх галузях хімії. Це було життєво важливим компонентом для завершення цього проекту", – пояснює Кортні Робертс, керівник дослідження.
Наступне завдання – зробити сполуку доступною для інших хіміків.
Це може допомогти вирішити дуже важливі проблеми у різних галузях, в тому числі рятувати життя.
Раніше OBOZ.UA писав, що хімік дав інструкцію по створенню справжнього світлового меча з "Зоряних війн" і попередив, що це може бути небезпечно.
Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!