Україна шукає різні шляхи визволення своїх громадян з російського полону, однак РФ чинить усілякі перешкоди.
За час повномасштабної війни Україні вдалося визволити з російського полону 3135 людей, приблизно третина з них були зареєстровані як зниклі безвісти. Про це повідомив представник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Петро Яценко під час зустрічі зі ЗМІ у Відні, Укрінформ.
“До 24 лютого 2022 року, початку повномасштабного вторгнення РФ, у нас було зареєстровано офіційно близько трьохсот військовополонених та зниклих безвісти. І на той час нам здавалося, що це – дуже велика цифра. Зараз кількість зниклих безвісти, а також військовополонених збільшилася драматично”, – сказав Яценко.
Координаційний штаб діє з березня 2022 року, відтоді було проведено 51 обмін полоненими.
“З російського полону було визволено 3135 осіб, серед них – 147 цивільних. Я наголошую, що приблизно третина з цієї загальної цифри були зареєстровані як зниклі безвісти”, – уточнив Яценко.
Він наголосив, що Україна шукає різні шляхи визволення наших людей з російського полону, однак РФ чинить усілякі перешкоди.
“На відміну від РФ, ми створили особливий проєкт для членів сімей росіян, які шукають своїх рідних серед зниклих безвісти в Україні. Він називається “Я хочу знайти”. Україна як європейська держава показує, що дотримується своїх зобов’язань щодо міжнародного гуманітарного права, зокрема, положень Третьої Женевської конвенції про поводження з військовополоненими”, – сказав представник Коордштабу.
Україна закликає Російську Федерацію створити такі самі умови для українських військовополонених та цивільних заручників, які утримуються у в’язницях РФ або на тимчасово окупованих територіях, але Росія не ділиться з Україною жодною інформацією щодо полонених, хоч Україна як правова держава передала до РФ повний список російських військовополонених.
“І особлива проблема у перемовинах стосується повернення українських цивільних. Тому що цивільні особи, за визначенням, не є військовополоненими й не можуть бути обмінені на військовополонених. Взагалі, Росія не має жодних підстав, аби незаконно позбавляти волі українських цивільних. Але ми знаємо, що у російському де-факто полоні перебуває близько 1600 цивільних, тобто людей, які не мали жодних військових посад”, – додав представник Коордштабу.
Нагадаємо, Папа Римський сказав, що готовий сприяти обміну полоненими.